Sesja na tablecie

TECHNOLOGIA UŁATWI RADNYM GŁOSOWANIE.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w sposobie podejmowania uchwał w lokalnym samorządzie. Radni z Wiązowny jako pierwsi w powiecie otwockim podczas sesji będą głosować za pomocą tabletów!

WOJTEK SIERGIEJUK

Gmina Wiązowna chętnie korzysta z udogodnień, jakie oferuje nowoczesna technologia w sferze komunikacji i nie tylko. W urzędzie wszelkich płatności można już dokonywać kartą, nie mając przy sobie ani grosza. W ubiegłym roku wójt Janusz Budny, unieruchomiony z powodu złamania nogi podczas zimowego urlopu, uczestniczył w obradach rady online, siedząc przy domowym komputerze. Teraz szykuje się kolejna rewolucyjna zmiana. Chodzi o sposób podejmowania uchwał.

W samorządach różnie się to odbywa. Na przykład w Józefowie na początku sesji powołuje się komisję skrutacyjną, która zlicza głosy, a radni głosują przez podniesienie ręki. Bardzo podobnie głosuje się także w Otwocku czy podczas sesji rady powiatu. Do tej pory w Wiązownie podejmowanie uchwał odbywało się w formie tzw. głosowania imiennego, czyli wiceprzewodnicząca rady wyczytywała każdego z radnych uczestniczących w sesji, ten głosował, a następnie wyniki były przez nią podliczane i podawane do wiadomości. Na sesjach w Wiązownie często pod obrady poddawanych jest ponad 20 projektów uchwał. Takie głosowanie jest więc czasochłonne. Podczas lutowej sesji rady gminy padł pomysł, aby tę formę głosowania zmienić, wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Na początek radni przeznaczyli na to z budżetu gminy 50 tys. zł.

Za niespełna 30 tys. zł został już kupiony komputer do obsługi posiedzeń rady gminy, który w przyszłości ma także służyć do ich transmisji na żywo. Każdy radny na sesji zostanie wyposażony w tablet, za pomocą którego przy wykorzystaniu systemu eSesja będzie brał udział w głosowaniu. Pierwsze obrady, w których radni zagłosują prawie tak jak w Sejmie RP, odbędą się pod koniec kwietnia pod nadzorem przedstawiciela firmy będącej właścicielem systemu do głosowania. O tym, czy ta metoda głosowania się sprawdziła i czy została zaakceptowana przez wiązowskich radnych, poinformujemy w jednym z najbliższych numerów „Linii Otwockiej”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.