Termomodernizacja nie dla kopciuchów

OTWOCK: NIE WE WSZYSTKICH SZKOŁACH WYMIENIĄ PIECE.

Miasto otrzymało prawie 8 mln zł dotacji na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, w tym pięciu szkół. Na liście nie znalazły się jednak SP nr 2, SP nr 6 i SP nr 12, które pochłaniają najwięcej ciepła.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Całe Kresy toną w smogu, to szkoła najbardziej nas truje. Na szkolnych korytarzach śmierdzi węglem, na co skarżą się nasze dzieci. Chciałabym, żeby pan wiceprezydent zdawał sobie z tego sprawę – mówiła na sesji rady miasta 11 kwietnia jedna z matek uczniów z SP nr 6 przy ul. Ambasadorskiej. Ta podstawówka, podobnie jak SP nr 2 i SP nr 12, od lat czeka na termomodernizację. – Dziwi mnie, że przez tyle lat tylko się o tym mówi, a nic nie jest zrobione. To już siostry szensztackie, które są niedaleko szkoły, złożyły wniosek i w ciągu pół roku ociepliły sobie budynek. Mają podłączenie do gazu, nie zanieczyszczają powietrza. One mogły to zrobić, a dlaczego miasto nie może? – pytała na sesji Karolina Odolińska.

Rodziców zbulwersowała informacja, że na liście obiektów, w których do 2019 roku zostanie przeprowadzona termomodernizacja, zabrakło właśnie „Szóstki”. Niestety, trzy miejskie szkoły, które pochłaniają najwięcej ciepła, nie zostały ujęte w realizowanym od tego roku programie. Za to są w nim: żłobek miejski, muzeum, urząd miasta, przedszkola i pięć innych podstawówek. Miasto otrzymało na ten cel prawie 8 mln zł unijnej dotacji na wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, kotłów grzewczych oraz instalację nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania. Wykonane na zlecenie urzędu miasta kosztorysy inwestorskie wykazały, że prace w tych szkołach przekroczyłyby próg kwotowy, który kwalifikował do ubiegania się o dofinansowanie, czyli 1 mln 100 tys. zł.

Wyliczono, że dla „Szóstki” ma to być 1 mln 300 tys. zł. Zdaniem radnych można było tak przygotować kosztorysy, żeby te placówki kwalifikowały się do wzięcia udziału w programie. A tak rodzice usłyszeli, że SP nr 6 ma być modernizowana w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Wtedy prywatna firma zmodernizuje obiekt i będzie czerpać z tego korzyści. – Trzy najbardziej energochłonne obiekty oświatowe w Otwocku to atrakcyjny kąsek dla takiej firmy. Jest to bardzo szkodliwa decyzja dla miasta, zwłaszcza że można było dopasować SP nr 6 do tego projektu. Teraz nie można tego zmienić. Postawiliście państwo mieszkańców i radnych przed faktem – zwrócił się na sesji do wiceprezydenta Piotra Stefańskiego przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– Wniosek jest taki, że obliczalny jest nie efekt ekonomiczny, a efekt ulotki wyborczej. Bo wpisze się tam liczbę szkół, które zostały objęte termomodernizacją, a że będzie ona słabej jakości i efekt ekologiczny będzie mierny, tego już prezydent nie napisze. Dla Kresów jest to bardzo zła decyzja – skomentował radny Krzysztof Kłósek.

– W przypadku tych trzech szkół jest szansa na termomodernizację w ramach PPP. Nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy to będzie, bo nie opracowuję tego projektu. Pani wiceprezydent przygotowała wstępne dokumenty – poinformował Stefański. Niestety, Agnieszka Wilczek nie była obecna na sesji i nie mogła odpowiedzieć na pytania mieszkańców i radnych dotyczące terminów.

Przy okazji tematu termomodernizacji „Szóstki” Jarosław Margielski zwrócił uwagę, że wcześniej trzeba znaleźć w budżecie miasta pieniądze na wybudowanie przyłącza gazowego dla tej placówki. – W tej szkole wcześniej czy później trzeba wymienić źródło ciepła, zwłaszcza z uwagi na emisję smogu na Kresach. Dlaczego nie ma w budżecie pieniędzy na przyłącze gazowe? Jaki jest na to plan, panie wiceprezydencie? – pytał. – Przyłącza do tych szkół są potrzebne, ale teraz nie znam danych, żeby zaproponować, ile pieniędzy trzeba na nie zabezpieczyć – tłumaczył wiceprezydent.

Margielski przypomniał, jaki plan wiceprezydent Wilczek przedstawiła radnym w projekcie budżetu na 2018 rok. – Pani prezydent chciała kupić dwa piece gazowe do SP nr 6 i SP nr 2, każdy za 150 tys. zł, żeby stały w piwnicy, bo te szkoły nie mają przyłączy. Zanim zostaną one zrobione, minie kilkanaście miesięcy, w tym czasie piece straciłyby gwarancje. Dlatego jako radni nie mogliśmy zgodzić się na takie wydatki, uchwalając budżet 18 grudnia 2017 roku. W tej sprawie dalej nic się nie dzieje – stwierdził przewodniczący rady miasta. I zwrócił się do wiceprezydenta Stefańskiego, aby na kolejnej sesji przedstawił, ile pieniędzy potrzeba, aby wybudować przyłącze gazowe do „Szóstki”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.