Usuną stacje napraw rowerów?

NARUSZONO PRAWO PATENTOWE NA WYNALAZEK.

Rowerzyści mogą z nich korzystać od grudnia ubiegłego roku, gdy zdarzy się drobna awaria. Ale popularne stacje napraw rowerów mogą wkrótce zniknąć z Otwocka.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Do urzędu miasta zgłosił się przedstawiciel firmy IBO-MBO Ride & Be Happy z Leszna, który powołuje się na prawa patentowe na wynalazek, jakim są stacje napraw dla rowerów. „Informujemy, iż Urząd Patentowy RP po rozpatrzeniu zgłoszenia dokonanego w dniu 2013-03-11 (data pierwszeństwa) udzielił nam patentu na wynalazek z dniem 18-03-2016 (IBOMBO PRS-LV2 & IBOMBO SCANDIC). Tym samym nabyliśmy prawo do wyłącznego korzystania z tego rozwiązania w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto mamy prawo z rejestracji w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante do wzoru przemysłowego >>Stojak do serwisowania rowerów<<” – czytamy w mailu przesłanym do urzędu miasta.

Przedstawiciel firmy IBOMBO Ride & Be Happy wezwał władze miasta do natychmiastowego zaniechania wprowadzania wzoru przemysłowego, które w pełni wyczerpują zakres żądanych praw patentu, a także do złożenia stosownego oświadczenia o zaniechaniu naruszania praw wyłącznych na wynalazek oraz usunięciu obiektów naruszających patent, czyli stacji napraw. „Na takie oświadczenie będę oczekiwać do 27 kwietnia br. Jeśli do tego dnia nie otrzymam żądanego oświadczenia, skorzystam z przysługującego prawa i wystąpię na drogę postępowania spornego – odszkodowawczego” – pisze przedstawiciel firmy z Leszna.

Zapytaliśmy prezydenta, co miasto zamierza zrobić w tej sprawie i czy stancje napraw zostaną usunięte? – Sprawa jest obecnie poddana analizie prawnej. Gdy będziemy wiedzieć coś więcej, poinformujemy o tym – odpowiada Paulina Jaworek z biura komunikacji społecznej w urzędzie miasta.

Przypomnijmy, że stacje napraw dla rowerów dostarczyła miastu firma Venag z Rybnika. 29 września 2017 r. po otwarciu ofert na zakup, dostawę i montaż stacji, miasto podpisało z nią umowę na kwotę 14 tys. 268 zł. Była to jedyna oferta, jaka wpłynęła do urzędu. „Spełnia wymogi zamawiającego, proponowana cena jest poniżej kwoty zaplanowanej na ten cel w budżecie” – czytamy w uzasadnieniu wyboru oferty podpisanym przez wiceprezydenta Otwocka Piotra Stefańskiego.

Punkty napraw rowerów:

  • przy ul. Karczewskiej i postoju taxi,
  • przy ul. Andriollego, obok bramy głównej cmentarza,
  • przy ul. Andriollego i sklepu PSS Społem (tzw. stodoła),
  • w parku miejskim, wejście od strony ul. Filipowicza i ronda.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.