Widowisko na zrzutowisku

74. ROCZNICA AKCJI POD KRYPTONIMEM „PIERZYNA”.

Byli spadochroniarze, potyczki, strzały, a trup słał się gęsto. Piękna pogoda sprzyjała obchodom 74. rocznicy akcji na zrzutowisku „Pierzyna” pod Malcanowem.

WOJTEK SIERGIEJUK

W tym roku rocznicę akcji z okresu II wojny światowej świętowano przez dwa dni. W sobotę, 14 kwietnia w samo południe odbyła się część oficjalna przed pomnikiem, gdzie pełniono wartę honorową, odczytano apel pamięci i złożono wieńce. – Jestem dumny, że mogę stać w miejscu, w którym nasi przodkowie walczyli o wolną Polskę. Ta polana wyznaczona przez dowództwo Armii Krajowej jako zapasowe lądowisko pod kryptonimem „Pierzyna” ma dla nas jako mieszkańców gminy Wiązowna wartość historyczną – mówił wójt Wiązowny Janusz Budny.

– Na nas, samorządowcach, spoczywa duża odpowiedzialność i zobowiązanie wobec ojczyzny. Dbanie i troska o miejsca pamięci, godne upamiętnianie kolejnych historycznych rocznic to nasz obowiązek. Tym bardziej że to mieszkańcy naszej gminy bohatersko walczyli za naszą przyszłość. Przykładem niech będą kombatanci – mieszkańcy Malcanowa i Pęclina, Dziechcińca i Kącka. Ich poświęcenie, umiłowanie wolności, ojczyzny oraz odwaga powinny być wzorem dla kolejnych pokoleń – podkreślał wójt.

W krótkiej części artystycznej zaprezentowali się harcerze z 111. drużyny z Malcanowa „Cichociemni”, 54. gromada zuchowa „Leśne Skrzaty” z Wiązowny oraz 56. gromada zuchowa „Włóczykije” z Malcanowa, a także dziewczęta z gromad „Wilczków” „Wędrowników Mamy Róży” z Malcanowa i Glinianki pod kierownictwem Agnieszki i Piotra Michalczyków. Na zakończenie tej części pan Piotr po raz pierwszy publicznie wykonał utwór poświęcony wydarzeniom sprzed 74 lat pod roboczym tytułem „Taka zwykła noc”. Potem uczestnicy przenieśli się na pobliską polanę, którą zawładnęło ponad 50 pasjonatów rekonstrukcji historycznych z całego kraju. Odtworzyli oni wydarzenia z nocy z 3 na 4 kwietnia 1944 roku od lądowania spadochroniarzy aż do ujawnienia przy kapliczce w Pęclinie wiązowskich oddziałów Armii Krajowej. Całość zręcznym komentarzem opatrzył Tomasz Żurawski z warszawskiego projektu historycznego „Konspiracja”.

W drugim dniu obchody zapoczątkowała poranna msza polowa, którą odprawił proboszcz parafii w Wiązownie ks. Edward Kowara. Następnie odbyła się kolejna inscenizacja batalistyczna. Tym razem były to potyczki z wojny domowej w Hiszpanii. Na uwagę zasługuje liczny udział w tych uroczystościach dzieci i młodzieży szkolnej. Dla nich to taka namacalna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.