Szanując pamięć przodków naszych…

MAJÓWKA: NA POWAŻNIE I ROZRYWKOWO.

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja nie jest okrągłym jubileuszem. Jednak pokrywa się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. To zachęciło niektóre gminy powiatu otwockiego i placówki z Wawra do organizacji ciekawych wydarzeń.

PRZEMEK SKOCZEK

OTWOCK

Nie ukrywamy, stolica powiatu rozczarowuje. Znów wygrała opcja minimum: o godz. 9.30 msza w intencji ojczyzny z udziałem władz, pocztów sztandarowych i przedstawicieli różnych organizacji. Po niej przemarsz pod obelisk Marszałka Piłsudskiego przy ul. Kościuszki i złożenie kwiatów. Wszystko przy muzycznym wsparciu Otwockiej Orkiestry Dętej. Być może zabrakło pieniędzy, ale też chyba chęci, ponieważ przykłady innych gmin pokazują, że można coś zaproponować mieszkańcom bez ponoszenia wysokich kosztów.

CELESTYNÓW

Na obchody 3 maja złożą się: uroczysta msza za ojczyznę o godz. 10.30, po niej złożenie kwiatów pod przykościelnym pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości, a na finał koncert patriotyczny w wykonaniu artystów krakowskich i śląskich scen muzycznych. Wystąpią oni w kościele Wniebowzięcia NMP.

JÓZEFÓW

Oficjalnych obchodów nie ma w ogóle. Jedynie msza za ojczyznę w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Będzie koncert w Miejskim Ośrodku Kultury, ale przeniesiono go na niedzielę, 6 maja. Z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpi chór Schola Cantorum Maximilianum pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego. Początek o godz. 18, wstęp wolny.

KARCZEW

Świętowanie patriotyczne wpisuje się w obchody 470-lecia Karczewa. O godz. 11.45 poczty sztandarowe wyruszą spod OSP na rynku Zygmunta Starego do kościoła św. Wita. Przemarsz odbędzie się w asyście Orkiestry Dętej OSP oraz tambourmajorek. Po południowej mszy odbędzie się uroczystość patriotyczna przed pomnikiem Orła Białego prowadzona przez uczniów Zespołu Szkół w Karczewie. Zakończy ją koncert orkiestry na rynku. O godz. 19 można się wybrać na duże ognisko patriotyczne , które odbędzie się przy ul. Bielińskiego 1 na terenie świetlicy Stowarzyszenia „W stronę słońca”.
W weekend 5 i 6 maja odbędzie się Piknik Historyczny na terenie Pałacu Bielińskich. W tym roku zatytułowany jest „Kozacy w Ot-wocku Wielkim, czyli ogniem i mieczem w Pałacu Bielińskich”. Zjadą liczne grupy rekonstrukcyjne, wyrośnie wielki obóz, który można odwiedzać w sobotę od godz. 12. Nie zabraknie pokazów, kiermaszu i kulminacyjnej bitwy o godz. 20. Po niej, na finał, o godz. 21.30 wielki fire show. Część z tych atrakcji będzie powtórzona w niedzielę, w godz. 10-14.

KOŁBIEL

W samo południe mieszkańcy zbiorą się pod pomnikiem ks. Skorupki przy kościele, gdzie w asyście pocztów sztandarowych złożą kwiaty. Msza za ojczyznę rozpocznie się o godz. 12.30. Po niej w kościele odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Warszawskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.

OSIECK

Tu namiastkę obchodów proponuje jedynie Szkoła Podstawowa w Augustówce, gdzie w środę, 25 kwietnia o godz. 9 rozpocznie się uroczysta akademia i pokaz strojów z epoki stanisławowskiej. Wydarzenie jest dostępne także dla mieszkańców.

SOBIENIE-JEZIORY

W programie obchodów są msza za ojczyznę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 11.30 i złożenie kwiatów pod pobliskim pomnikiem.

WIĄZOWNA

Trzeciomajowe świętowanie rozpocznie o godz. 10 msza w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gliniance. Po niej zaplanowano widowisko historyczno-teatralne „Wiwat 3 Maja” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gliniance.
GOK i samorząd zapraszają także we wtorek, 8 maja na Narodowy Dzień Zwycięstwa. Na skwerze przed urzędem gminy odbędzie się widowisko historyczno-muzyczno-poetyckie przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej. W planie jest też złożenie kwiatów i apel poległych. Początek o godz. 14.

WAWER

Biblioteka publiczna zaprasza na niebanalne uczczenie święta we wtorek, 24 kwietnia do holu głównego Urzędu Dzielnicy w Międzylesiu. W ramach projektu „Piórem i pazurem” odbędzie się wspólne przepisywanie tekstu Konstytucji 3 maja. To ważny, ale nieduży, bo ośmiostronicowy dokument. Przepisany będzie na wielkim arkuszu przy użyciu nieco zapomnianej sztuki kaligrafii. Swój udział może mieć każdy chętny, akcja trwa w godz. 9-14. Przemek Skoczek

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.