Bohun podkręca wąsa

KOZACY W OTWOCKU WIELKIM, CZYLI OGNIEM I MIECZEM W PAŁACU BIELIŃSKICH.
W miniony weekend po raz kolejny rekonstruktorzy z całej Polski, z Kompanią Dragonów Pana Zebrzydowskiego na czele, zaserwowali nam niezwykłą podróż w czasie do XVII wieku.

PRZEMEK SKOCZEK

Wyspa otaczająca Pałac Bielińskich i sam gmach to idealna sceneria dla podobnych wydarzeń. Aż trudno uwierzyć, że przez tyle lat nikt nie wpadł na to, by organizować takie inscenizacje. Jednak lepiej późno niż wcale i od paru sezonów możemy się cieszyć tą majową rodzinną zabawą.

XVII wiek był czasem wojen, bitew i zapachu prochu. Podglądaliśmy zatem obozowe życie, poznawaliśmy obyczaje, stroje, rękodzieło, podziwialiśmy pokazy wojskowego rzemiosła: piesze i konne, strzelnicze i szermiercze. Nie brakowało dodatkowych emocji, jak gry terenowe czy przeciąganie liny, ciekawych stoisk i dmuchanej zjeżdżalni. Odbyło się również spotkanie autorskie z pisarzem Jackiem Komudą, autorem powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej, m.in. bestsellerowego „Bohuna”.

Kulminacją imprezy była, jak co roku, nocna bitwa o pałac. Rzecz jasna bezkrwawa, choć wycie Kozaków długo jeszcze pobrzmiewało w uszach. Organizatorami imprezy odbywającej się w ramach Nocy Muzeów byli: Gmina Karczew, MGOK Karczew, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim i GRH Dragoni. Patroni honorowi to: Marszałek Województwa Mazowieckiego i Starostwo Otwockie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.