Kręć za darmo

W WAKACJE RUSZY SYSTEM WYPOŻYCZANIA ROWERÓW.

Od 13 sierpnia mieszkańcy Otwocka będą mogli skorzystać z wypożyczalni miejskich rowerów, które zostaną zamontowane w czterech miejscach na terenie miasta. Pierwsze 20 minut „kręcenia” będzie za darmo!

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W Warszawie jest Veturilo, a u nas będzie Otwocki Rower Miejski. Taką nazwę dla systemu wypożyczalni rowerów wybrali mieszkańcy. Przez tydzień na stronie internetowej urzędu miasta oraz na Facebooku można było głosować na jedną z pięciu zgłoszonych wcześniej przez otwocczan propozycji nazw. Wyniki ogłoszono pod koniec kwietnia. Równocześnie mieszkańcy wybierali, gdzie na terenie Otwocka miałyby powstać stacje wypożyczania rowerów. Oddano w sumie 9108 głosów. Największą popularnością cieszyło się sześć lokalizacji (patrz poniżej).

W ramach pilotażowego programu w Otwocku będą na razie cztery stacje w miejscach, które otrzymały najwięcej głosów, m.in. przy dworcu PKP. Prezydent skierował do kolei pismo w celu zaopiniowania oraz wskazania lokalizacji na terenie PKP, gdzie będzie możliwość zainstalowania stacji rowerowej. Jeżeli w związku z pracami przy modernizacji linii kolejowej i dworca wyłączenie stacji w Otwocku nastąpi w okresie pokrywającym się z programem pilotażowym, zostanie wybrana lokalizacja możliwie najbliższa do wskazanej w ankiecie przez mieszkańców. Ostateczna decyzja w sprawie czterech lokalizacji zostanie podjęta przez prezydenta.

W każdej ze stacji będzie można wypożyczyć jeden z siedmiu rowerów (tandemy nie są na razie przewidziane). Otwocki system wypożyczalni rowerów będzie kompatybilny z innymi działającymi np. w Konstancinie czy Warszawie. Dzięki temu będzie można wypożyczyć rower w Otwocku, pojechać nim do Warszawy, tam go zostawić i wrócić SKM-ką.

Miasto podpisało już umowę z firmą Nextbike SA, która od 13 sierpnia do 4 listopada przeprowadzi pilotażowy program rowerów miejskich na terenie Otwocka. Od tego, jakim zainteresowaniem będzie cieszyła się wypożyczalnia, zależeć będą decyzje o kontynuowaniu tego systemu w mieście.

Koszt programu w tym roku to niecałe 130 tys. zł. W tej kwocie zapewnione jest serwisowanie rowerów, obsługa 24 godz. przez siedem dni w tygodniu, tzn. jeśli ktoś będzie miał problem z rowerem, może zadzwonić po pomoc.
Inicjatorem wprowadzenia w Otwocku systemu wypożyczalni miejskich rowerów jest radny Jarosław Łakomski, przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki. Zgodnie z propozycją klubu radnych PiS, ChIS i bezpartyjnych w budżecie miasta została zabezpieczona na ten cel odpowiednia kwota.

Opłata za wypożyczenie miejskiego roweru:

  • do 20 minut – 0 zł;
  • od 21 do 60 minut – 1 zł;
  • od 61 do 120 minut – 3 zł;
  • od 121 do 180 minut – 5 zł;
  • od 181 do 240 minut i każda następna godzina – plus 7 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.