Karta miejska również na wsi

GMINA CHCE DOPŁACAĆ DO BILETÓW ZTM.

Mieszkańcy gminy Wiązowna też będą mogli korzystać z tańszych przejazdów komunikacją miejską i pociągami Kolei Mazowieckich. Wszystko dzięki imiennej karcie miejskiej, na której zostanie zakodowany tzw. Bilet Metropolitalny. Dzięki temu rocznie w kieszeniach osób dojeżdżających do stolicy może zostać nawet ponad 700 zł.

WOJTEK SIERGIEJUK

Wiązowna od lat współpracuje z warszawskim Zarządem Transportu Miej- skiego w zakresie komunikacji zbiorowej, utrzymując połączenie ze stolicą. Teraz zanosi się na prawdziwy przełom. W tym roku władze Wiązowny chcą poszerzyć ofertę, dopłacając mieszkańcom do 30- i 90-dniowych biletów ZTM, wprowadzając tzw. kartę miejską – taką samą, jaką na łamach „Linii Otwockiej” zaprezentował zastępca burmistrza Józefowa Marek Banaszek. Do biletu 30-dniowego Wiązowna dopłaciłaby 60 zł, a do 90-dniowego – 100 zł.

Podczas obrad kwietniowej sesji radni podjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie, dając tym samym zielone światło wójtowi do dalszego działania. Jeszcze w kwietniu władze Wiązowny złożyły pismo do wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, informując o chęci przystąpienia do programu karty miejskiej. – Szacujemy, że około 10 proc. naszych mieszkańców zechce z tego skorzystać. Średnio w skali roku powinno to nas kosztować około 500 tys. zł, co przy naszym budżecie nie jest jakąś astronomiczną kwotą. Dla mieszkańców może to jednak oznaczać spore oszczędności, nawet ok. 700 zł rocznie – mówi w rozmowie z „Linią” wójt Wiązowny Janusz Budny.

Żeby zostać posiadaczem karty miejskiej, trzeba być mieszkańcem gminy i być w niej zameldowanym. Dlaczego nie opłacanie podatku w miejscu zamieszkania, a meldunek stał się wymaganym kryterium? – Podatek PIT ma znaczny wpływ na dochód gminy, a ten dzielony przez mniejszą liczbę mieszkańców wpływa na to, że mamy bardzo wysoki wskaźnik „G” i przez to płacimy coraz większe janosikowe. Dlatego zależy nam, żeby nasi mieszkańcy meldowali się u nas – wyjaśnia wójt Budny. – Kartę miejską zaczniemy wprowadzać od września tego roku – zapowiada.

Jak udało się nam dowiedzieć, wraz z wybudowaniem centrum handlowego w Góraszce władze gminy będą zabiegały o poszerzenie aż do Wiązowny tzw. pierwszej strefy, która obecnie kończy się w Majdanie. – Chcemy, żeby po wybudowaniu centrum handlowego mieszkańcy Warszawy mieli do niego bezpośredni dostęp bez ponoszenia dodatkowych wydatków na dojazd – zdradza wójt.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.