Milioner zginął w katastrofie lotniczej pod Celestynowem

Za sterami ultralekkiego samolotu VL3 siedział Tadeusz Czichon, bardzo doświadczony i wyszkolony pilot, który miał wylatanych wiele tysięcy godzin. Był współtwórcą czarnej skrzynki i autorem polskiej mapy przestrzeni powietrznej, współzałożycielem i przewodniczącym rady nadzorczej firmy ATM. We wtorek, 1 maja jego samolot rozbił się w lesie kilkaset metrów od lądowiska w Skorupach w gm. Kołbiel, gdzie za kilka minut miał lądować…

AGNIESZKA JASKULSKA

We wtorek po południu 58-letni Tadeusz Czichon wsiadł do swojego ultralekkiego samolotu VL3, który dzięki świetnej aerodynamice pozwala na długodystansowe loty przy dużych prędkościach przelotowych zarówno w dzień, jak i w nocy.

Tadeusz Czichon wystartował z lądowiska w okolicach Łodzi i poleciał w kierunku Celestynowa i Kołbieli. – Miał wylądować na lądowisku w Skorupach, bo tu w hangarze trzymał swoją maszynę – mówią właściciele lądowiska. I dodają, że późnym popołudniem drzwi hangaru zostały otwarte, bo wiedzieli, że Czichon niedługo będzie lądował.

– Po godz. 17 samolot pojawił się na niebie. Jednak wiatr zmienił kierunek i pan Tadeusz przed lądowaniem zrobił dodatkowe okrążenie. Piloci często tak robią. To standardowa procedura – tłumaczy pan Grzegorz, przyjaciel Tadeusza Czichona, który był na miejscu. W powietrzu wydarzyło się jednak coś, co doprowadziło do katastrofy. – Wiele razy z nim latałem. To był świetnie wyszkolony, doświadczony pilot. Kilka dni temu umawialiśmy się na kolejną podniebną wyprawę – podkreśla przyjaciel pilota. – Nie wierzę, że zginął. Musiała zawieść maszyna, z którą ostatnio były problemy techniczne – dodaje pan Grzegorz.

Świadkowie zdarzenia tłumaczyli śledczym na miejscu zdarzenia, że kilka chwil przed tragedią dostrzegli, że śmigło w samolocie nie kręciło się i maszyna szybko zaczęła tracić wysokość. Samolot spadł w lesie kilkaset metrów od lądowiska. – Podczas katastrofy lotniczej doszło do eksplozji. Zbiornik był wypełniony paliwem lotniczym i wszystko błyskawicznie stanęło w ogniu – tłumaczy przyjaciel Czichona. I podkreśla, że w wypadkach małych samolotów piloci i pasażerowie giną w chwili zderzenia z ziemią, a nie w pożarze.

– Około godz. 17.45 otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku samolotu w lesie pomiędzy Celestynowem a Kołbielą – mówi mł. kpt. Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej. Na miejscu błyskawicznie interweniowały służby, m.in. policja, straż pożarna (JRG Otwock, OSP Regut, OSP Celestynów) i straż wojskowa. – Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn samolot rozbił się niedaleko lądowiska. Pilot zginął na miejscu. Na pokładzie maszyny nie było więcej osób – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Na miejscu byli również prokurator i przedstawiciele Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych, którzy wyjaśniają okoliczności katastrofy lotniczej.

Czichon był współzałożycielem firmy ATM, właściciela marki handlowej Atman, pod którą oferuje usługi w centrach danych oraz usługi telekomunikacyjne. Wcześniej przedsiębiorstwo produkowało rejestratory lotnicze. 58-latek w ATM pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. Należał do niego pakiet 9,12 mln akcji (25,1 proc. wszystkich akcji) warty ok. 88 mln zł.

„Z wielką przykrością informujemy o nagłej i tragicznej śmierci Tadeusza Czichona. Współzałożyciel, przewodniczący Rady Nadzorczej i były prezes Zarządu ATM SA zginął w katastrofie samolotu niedaleko lądowiska Kołbiel-Skorupy pod Warszawą. Prezes Sławomir Koszołko wraz z Zarządem ATM SA i pracownikami firmy wyrażają żal, smutek i głębokie poczucie straty oraz składają najszczersze wyrazy współczucia Jego rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom. Tadeusz Czichon był niezwykle ciepłym, zawsze uśmiechniętym i wszechstronnie utalentowanym człowiekiem, wielkim pasjonatem lotnictwa. Straciliśmy człowieka, który przez ponad 20 lat niezmiennie wierzył w potencjał naszej firmy i nas wszystkich. Był pionierem polskiej branży IT, a Jego wkład w stworzenie silnych fundamentów i rozwój naszej firmy jest ogromny. Nigdy nie widział problemów, a jedynie wyzwania czekające na rozwiązania. Jako wiceprezes, a następnie prezes zarządu spółki nadawał ton kolejnym decyzjom, które sprawiały, że dzisiaj możemy być dumni z dziedzictwa, które nam zostawia” – czytamy na stronie firmy ATM.

One thought on “Milioner zginął w katastrofie lotniczej pod Celestynowem

  • 6 października 2019 o 04:45
    Permalink

    Pies go drapał …o taki był wyszkolony że spadł i go nima…bezmuzgi.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.