Nie ma sprawy

POWIAT: POSTĘPOWANIE WS. PREZES ROMANOW UMORZONE.

Prokuratura Rejonowa w Otwocku umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Henrykę Romanow. Na sesji rady powiatu poinformował o tym starosta Mirosław Pszonka.

SYLWIA WYSOCKA

Henryce Romanow, która z końcem grudnia 2017 r. zakończyła współpracę z powiatem otwockim w zakresie zarządzania szpitalem powiatowym, zarzucano działanie na szkodę spółki. W przekonaniu zarządu powiatu działalnością z ostatniego okresu sprawowania swojej funkcji prezes naraziła szpital na „ogromne straty”. Gdyby nie działania podjęte przez zgromadzenie wspólników, nie doszłoby do podpisania aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na blisko 22 mln 500 tys. zł.

O powodach skierowania sprawy do prokuratury starosta Pszonka mówił na sesji rady powiatu pod koniec marca. – Uznaliśmy, że należy ten fakt zgłosić do prokuratury. Uważamy, że nieodpowiedzialne działanie pani prezes mogło doprowadzić nie tylko do strat, ale nawet zamknięcia szpitala, bo nie uzyskalibyśmy odpowiednich środków na działalność – tłumaczył starosta. – W zawiadomieniu podnieśliśmy m.in. sprawę nieprzedłużenia kontraktu z NFZ oraz dodatkowe nieprawidłowości związane np. z przywłaszczeniem pewnych przedmiotów, zaborem dokumentacji, zniszczeniem danych z komputera – doprecyzował w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Rupniewski. – W ramach tego doniesienia zgłoszony został także zabór mienia przez byłego dyrektora ds. medycznych Marcina Ozdarskiego – dodał.

26 kwietnia podczas kolejnej sesji rady powiatu starosta Mirosław Pszonka poinformował, że sprawa przeciwko byłej prezes została umorzona przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku, ponieważ nie dopatrzono się znamion naruszenia prawa i jakiegokolwiek przestępstwa.

Prokuratura potwierdziła nam tę informację. Wszczęte 16 marca śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków prezesa zarządu spółki zostało umorzone 28 marca. Na początku maja decyzja prokuratury nie była jeszcze prawomocna. Jak powiedział w rozmowie z „Linią” Mirosław Pszonka, zarząd powiatu najprawdopodobniej nie będzie się od niej odwoływał.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.