Miasto wybrało nowe schronisko

OTWOCK: JEST UMOWA NA OPIEKĘ NAD BEZDOMNYMI ZWIERZĘTAMI.

Teraz na poszukiwania zaginionego pupila mieszkańcy muszą udać się znacznie dalej niż do położonego niedaleko schroniska w Celestynowie. Konkurs wygrało schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Ponad miesiąc czekaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego opieki nad bezdomnymi psami i kotami z terenu Otwocka. Dopiero 17 kwietnia prezydent podpisał umowę z Fundacją „Przyjaciele Braci Mniejszych” (oferta na 255 tys. zł), a dzień później ze Stowarzyszeniem Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Otwocki Zwierzyniec” (oferta na 60 tys. zł). Umowa będzie obowiązywać do końca roku. Pierwszy podmiot zajmie się bezdomnymi psami, drugi sterylizacją i kastracją oraz dożywianiem bezdomnych kotów. Do konkursu przystąpiły jeszcze: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie oraz Straż dla Zwierząt, ale ich oferty zostały odrzucone.

Zapytaliśmy w urzędzie miasta, co zdecydowało o wyborze schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim (w związku z wygranym konkursem przez Fundację „Przyjaciele Braci Mniejszych”) i „Otwockiego Zwierzyńca”. „Była to jedyna oferta, która spełniała wszystkie warunki określone w konkursie, a jednocześnie najkorzystniejsza cenowo, biorąc pod uwagę wszystkie oferowane usługi. Jako jedyna gwarantowała również sterylizacje/kastracje wykonywane w Otwocku, co wychodziło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców” – otrzymaliśmy odpowiedź z biura komunikacji społecznej w urzędzie miasta.

W sprawach bezdomnych i poszkodowanych w wypadkach zwierząt na terenie Otwocka należy dzwonić pod numer tel. 605 219 979. Jest to numer alarmowy do pracownika wydziału ochrony środowiska.

To jeszcze nie koniec sprawy. Dyrektor schroniska w Celestynowie złożył skargę do wojewody na działania prezydenta w związku z ogłoszeniem i przeprowadzeniem konkursu. Zwrócił się też do prezydenta o wyjaśnienie, dlaczego oferta jego placówki została odrzucona. – Zarzucamy miastu złamanie ustawy o ochronie zwierząt, bo przekazywanie bezdomnych zwierząt do domów tymczasowych jest nielegalne, w ustawie nie ma takiego tworu (chodzi o ofertę „Otwockiego Zwierzyńca” – przyp. red.). Wiemy, że od ubiegłego roku toczy się postępowanie w sprawie domów tymczasowych, bo zginęły zwierzęta. A miasto podpisało z nimi umowę. Wojewoda powinien przeprowadzić kontrole – uważa dyrektor celestynowskiego schroniska Łukasz Balcer.

Problem mają teraz również mieszkańcy. – Nadal do nas dzwonią i przyjeżdżają, szukając swoich psów, i są w szoku, gdy dowiadują się, że muszą jechać do Nowego Dworu Mazowieckiego. Radni i prezydent zawalili sprawę, bo mogli zrobić tak jak w niektórych miejscowościach, że rozpisuje się podmiotowy konkurs dla najbliżej położonego schroniska – mówi Balcer. Przypomnijmy, że dopiero od tego roku została wprowadzona zmiana do konkursu, żeby maksymalna odległość od schroniska, do którego będą trafiały zwierzęta z Otwocka, wynosiła 70 km. Taką propozycję zgłosiły przedstawicielki „Otwockiego Zwierzyńca”, na co przystali radni i prezydent. To dało możliwość złożenia oferty przez schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.