„Otwockie Sosny” wracają do korzeni

NOWE WŁADZE STOWARZYSZENIA.

Polski Klub Ekologiczny Koło „Otwockie Sosny” wybrał siedmioosobowy zarząd, w tym nowego prezesa stowarzyszenia. Pełniącego tę funkcję przez dwie kadencje Bogdana Szymańskiego zastąpiła Teresa Rytelewska. Nowy zarząd przedstawił plany na najbliższą przyszłość.

SYLWIA WYSOCKA

Dobiegła końca czteroletnia kadencja zarządu koła PKE „Otwockie Sosny”. W sobotę, 21 kwietnia podczas walnego zebrania koła członkowie stowarzyszenia wybrali ze swojego grona nowe władze. Zdecydowaną większością głosów wybrano Teresę Rytelewską. – Jest otwocczanką, osobą związaną z miastem. Z wykształcenia jest biologiem, zna problemy od strony merytorycznej, jest też wieloletnim, bardzo zaangażowanym członkiem koła – rekomendowała jej kandydaturę Halina Makowska. Wspierał ją dotychczasowy prezes Bogdan Szymański: – Taką propozycję mogę tylko poprzeć, ponieważ pani Teresa jest fachowcem, inżynierem ochrony środowiska, ma praktykę zawodową w dużych instytucjach, a także w urzędach miejskim i powiatowym.
Oprócz prezes wybrano także nowy zarząd na lata 2018-2022. Znalazło się w nim siedem osób, wśród których są zarówno starsi wiekiem, wieloletni członkowie klubu, jak i osoby młodsze, ale równie zaangażowane w jego działalność. Członkami zarządu oprócz nowej prezes zostali: Grażyna Stępniak (sekretarz), Maria Zawadzka (skarbnik), Bogdan Szymański, Anna Kwiatkowska, Tomasz Jastrzębski oraz Urszula Stefanowicz.

Klub nakreślił także wstępnie kierunki działania w najbliższym czasie. Zapytana o najważniejsze kwestie, którymi zajmie się koło, prezes Rytelewska w rozmowie z „Linią” podkreśliła, że zdecydowanie większy akcent położy na troskę o zieleń i środowisko Otwocka. – W ostatnim czasie dużo pracy poświęciliśmy sprawie oczyszczalni w Józefowie i Otwocku. W obecnej kadencji chcemy bardziej równomiernie rozłożyć akcenty naszych działań – zapowiada nowa prezes. – Na pewno będziemy chcieli przyciągnąć i zaktywizować młodszych członków koła, aby zechcieli zaangażować się w działalność stowarzyszenia. Bardzo się cieszę, że już w najbliższym czasie zaktualizujemy naszą stronę internetową. Założymy też profil na Facebooku – mamy osoby chętne do realizacji tych działań. Nawiązaliśmy również współpracę z Powiatową Biblioteką Publiczną w Otwocku i jej dyrektorem Anną Bielicką. Udostępniana nam sala jest wyposażona w rzutnik i niezbędny sprzęt, który możemy wykorzystać do pokazów, odczytów – podkreśla Teresa Rytelewska.

Zgodnie z propozycjami innych członków zarządu koła do głównych aktywności „Otwockich Sosen” w najbliższym czasie mają należeć m.in. prowadzenie działań związanych z terenami po Zieleni Miejskiej i rewitalizacją parku w Otwocku, troska o systematyczną pielęgnację zieleni na skwerach miejskich, właściwe utrzymanie miejsc pamięci, tworzenie ekranów zielonych przy placówkach oświatowych oraz działania informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców.

W Otwocku od 1992 roku

Polski Klub Ekologiczny jest organizacją działającą od 1981 roku. Siedzibą Zarządu Głównego jest Kraków, a Zarządu Okręgu – Warszawa. W Otwocku od 16 grudnia 1992 r. istnieje Koło „Otwockie Sosny”, a ekolodzy i przyrodnicy w nim skupieni działają na rzecz poprawy stanu środowiska oraz świadomości społecznej na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Otwocka i okolic.

Od początku funkcjonowania koła jedną z głównych dróg działalności jest edukacja ekologiczna, a jednym z priorytetów – utrzymanie otwockiej zieleni miejskiej w jak najlepszym stanie. Obecnie PKE Koło „Otwockie Sosny” skupia ponad 40 osób i ma własną osobowość prawną. Stowarzyszenie ma charakter otwarty – osoby chętne, które chcą włączyć się w jego prace i jego działalność statutową, mogą wstąpić do niego po wypełnieniu deklaracji członkowskiej. Członkowie koła spotykają się co miesiąc – ostatnio w sali konferencyjnej Biblioteki Powiatowej w Otwocku ( ul. Pułaskiego 3a ). O terminach spotkań zarząd informuje m.in. na tablicy ogłoszeń, która znajduje się przy ul. Andriollego przed siedzibą biblioteki miejskiej, a w niedalekiej przyszłości informacje o zebraniach będą zamieszczane na profilu tworzonym na Facebooku i na stronie internetowej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.