Spłonął kolejny drewniak

OTWOCK: W MIEJSCU ŚWIDERMAJERA KIEDYŚ POWSTANIE SUPERMARKET?

Latami popadał w ruinę, a dzieła zniszczenia dokończył ogień. W nocy z soboty na niedzielę (5/6 maja) spłonął drewniany budynek typu świdermajer. Czy to było podpalenie, kto jest właścicielem nieruchomości, czy w tym miejscu powstanie kolejny supermarket lub blok?

AGNIESZKA JASKULSKA

W trzykondygnacyjnym drewniaku przy ul. Poniatowskiego 29 w Otwocku od dawna nikt nie mieszkał. Budynek popadał w ruinę, szpecąc okolicę. Znajdował się tuż obok starej komendy policji i kameralnego osiedla mieszkaniowego.

W nocy z soboty na niedzielę (5/6 maja) na jednej z kondygnacji w drewniaku pojawił się ogień, który błyskawicznie rozprzestrzeniał się na wyższe piętra. – Zgłoszenie o pożarze budynku otrzymaliśmy o godz. 1.45 – mówi mł. kpt. Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej.

Na miejscu interweniowało kilka zastępów straży: JRG Otwock, byli także ochotnicy z OSP z Jab-łonny, Wólki Mlądzkiej i Józefowa. – Kiedy na miejsce dotarły pierwsze zastępy, drewniak niemal w całości był objęty ogniem. Podczas pożaru dach zapadł się do środka – podkreśla mł. kpt. Łodygowski. – W czasie działań gaśniczych wykorzystywaliśmy podnośnik. Akcja zakończyła się około godz. 5 – podkreśla Łodygowski. Na miejscu zdarzenia była również policja, która sprawdziła miejsce pożaru. – Budynek był pusty, nikomu nic się nie stało. Dlatego w tym przypadku policjanci nie wyjaśniają przyczyn pożaru. Tym bardziej że właściciel nieruchomości nie zgłosił nam uszkodzenia mienia – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Wiele osób podejrzewało, że na działce, na której stał drewniak, mają powstać kolejne bloki albo budynek mieszkalny. Sprawdziliśmy to. Okazuje się, że nieruchomość nie jest prywatną własnością. – Na działce o powierzchni ponad 1200 metrów znajdował się budynek wielorodzinny, który był w administracji Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Otwocku – tłumaczy Paulina Jaworek z Urzędu Miasta w Otwocku. Zgodnie z zapisami w rejestrach ewidencji gruntów właścicielem przedmiotowego terenu jest Skarb Państwa. Co w tym miejscu przewiduje miejscowy plan zagospodarowania? Czy może tam powstać?

– Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka oznaczona jest symbolem LS, czyli jest to działka leśna. Dlatego nie ma możliwości, aby powstały w tym miejscu, bloki mieszkalne, budynki mieszkalno-usługowe, osiedle domków jednorodzinnych czy supermarket – podkreśla Paulina Jaworek. Chyba że plan zostałby kiedyś zmieniony…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.