Obwodnica odkorkuje rondo

KOŁBIEL: KOMPLET POZWOLEŃ NA BUDOWĘ EKSPRESÓWKI.

We wtorek, 8 maja wojewoda mazowiecki wydał ostatnie zezwolenie realizacji inwestycji drogowej (ZRID) na prawie dziewięciokilometrowy odcinek trasy S17 pod Kołbielą stanowiący jednocześnie jej obwodnicę. Tym samym cała ekspresówka ma już wszelkie pozwolenia. Teraz tylko budować!

WOJTEK SIERGIEJUK

Długo to trwało, ale wreszcie stało się faktem. Prace budowlane mogą ruszyć pełną parą na całym odcinku drogi ekspresowej S17 w powiecie otwockim. Budowa obwodnicy spowoduje, że wreszcie skończą się gigantyczne korki przed rondem w Kołbieli.
Pierwsze ZRID zostało wydane w sierpniu 2017 roku na 13-kilometrowy odcinek trasy od Kołbieli do początku obwodnicy Garwolina.

W lutym i marcu tego roku zezwolenia otrzymały obie części trasy od węzła „Lubelska” aż do początku obwodnicy Kołbieli o łącznej długości około 16 km. W ubiegłym tygodniu została wydana ostatnia decyzja i tym samym prace budowlane mogą już toczyć się na całym, około 120-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej od Zakrętu aż do węzła „Kurów Zachód” w woj. lubelskim. Koszt inwestycji to około 23 mld zł, z czego prawie 1,2 mld zł pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na odcinek pomiędzy węzłem „Lubelska” a początkiem obwodnicy Garwolina GDDKiA otrzymała blisko 620 mln zł dotacji. Umowa w tej sprawie została podpisana na początku kwietnia.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Mieszkańcy mają zaledwie dwa tygodnie od chwili podania informacji do publicznej wiadomości na odwołanie się. Wskazuje ona nie tylko teren, na którym będą prowadzone prace związane z budową trasy, ale przede wszystkim stwierdza przejęcie na mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości przeznaczonych na pas drogowy i zatwierdza ich podział pod ten pas. Wydana w ubiegłym tygodniu decyzja obejmuje zarówno teren pod samą drogę, jak i skrzyżowania, przydrożne rowy, skarpy, drogi gospodarcze, zbiorniki retencyjne oraz tzw. czasowe zajęcia pod przebudowę kolidujących instalacji.

Pod Kołbielą wykupów nieruchomości nie będzie zbyt dużo, ponieważ obwodnica została poprowa- dzona w większości przez nieużytki i pola. W przeważającej części będzie ona przebiegać po zachodniej stronie istniejącej drogi krajowej i częściowo, na odcinku około kilometra, jej oś będzie także stanowić granicę pomiędzy gminami Kołbiel i Celestynów. Niestety, z uwagi na konieczność dokonania poprawek w projekcie węzła pod Kołbielą, żeby uwzględnić od razu dwupasmową obwodnicę tej miejscowości na drodze nr 50, czas realizacji inwestycji trochę się wydłuży. Nową ekspresówką przejedziemy się najwcześniej nie w przyszłym roku, jak początkowo zakładano, a dopiero na przełomie 2020-2021 roku, oczywiście pod warunkiem, że w trakcie budowy nie pojawią się jakieś nieocze- kiwane okoliczności. Teraz do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko decyzji ZRID na obwodnicę Kołbieli na drodze krajowej nr 50.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.