Po gwiazdy do stolicy

NOC MUZEÓW – SOBOTA, 19 MAJA.

Formuła Nocy Muzeów w Otwocku i powiecie mocno się wyczerpała. Jeszcze przed kilku laty można było przebierać w propozycjach, teraz oferta jest więcej niż skromna. Swoje podwoje otwierają tylko Muzeum Ziemi Otwockiej oraz Izba Regionalna w Gliniance. Ocean możliwości daje natomiast Warszawa – my przedstawiamy subiektywny wybór tych nietuzinkowych i nieoczywistych.

PRZEMEK SKOCZEK

OTWOCK

 • Noc w Muzeum Ziemi Otwockiej odbędzie się tym razem pod hasłem „Słowiańskie klimaty”. W programie znajdzie się m.in. wyplatanie motanek, czyli słowiańskich laleczek mocy. Dawniej były one zawsze wykonywane z jakąś intencją, w skupieniu. Kobiety motały lale z dziećmi, przy stole lub na polanie, i były one różne w zależności od pory roku i specyfiki danego czasu, np.: Żarnuszka, Żadanica, Otulaczka, Karmicielka, Podróżniczka, Lalka Wielkanocna, Dziesięciorączka. Dziką, słowiańską kuchnię zaprezentują dziewczyny z Roots Wege. Będzie też można obejrzeć skansen militarny, stałe muzealne ekspozycje i kilka wystaw plenerowych. Dla chętnych, o późnej porze, planowana jest nocna wycieczka po mieście.
  MZO, ul. Narutowicza 2, tel. 22 788 15 45, http://www.muzeum.ock.com.pl, start godz. 21

GLINIANKA

 • Gminny Ośrodek Kultury w Wią-zownie tradycyjnie zaprasza do Izby Regionalnej w Gliniance. Program wydarzenia jest poświęcony lokalnemu folklorowi i zapowiada się bardzo ciekawie: godz. 16-16.10 – uroczyste otwarcie, godz. 16.10-17.30 – występy twórców ludowych, godz. 17.30-18.30 – spektakl dla dzieci „Wesele na mazowieckiej wsi”, godz. 18.30-19.30 – warsztaty plastyczno-artystyczne dla dzieci pt. „Wycinanka kołbielska”, godz. 18.45-19.45 – projekcja filmu „Wesele kołbielskie” przygotowanego dla Stowarzyszenia Kultury Mazowsza. Wydarzenie towarzyszące to wystawa wycinanki kołbielskiej z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego.
  Izba Regionalna, Glinianka, ul. Napoleońska 36, start godz. 16

WARSZAWA

 • Szemrany PRL. W Muzeum „Czar PRL” poznamy dawne historie owiane tajemnicą, zaroi się od szemranych osobistości Warszawy, wysłuchamy anegdot, legend i krwawych opowieści. Dowiemy się dużo o lewych interesach stolicy tamtej epoki i szemranych biznesach. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych
  Muzeum Życia Minionej Epoki „Czar PRL”, ul. Mińska 22, http://www.czarprl.pl, godz. 19-1
 • Noc w fabryce czekolady. Gości E.Wedla czekają m.in. wizyta w historycznym gabinecie Jana Wedla, ciekawe zagadki oraz mnóstwo wedlowskich smakołyków. Dowiemy się, jak powstaje czekolada, i zobaczymy galerię rzeźb z czekolady, m.in. słodką makietę miasta.
  Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26 (wejście od ul. Lubelskiej), http://www.wedel.pl, od godz. 12 do północy
 • Fotoplastikon Warszawski. W programie m.in. wystawa fotografii stereoskopowych „Nieistniejąca Warszawa”, czyli 48 obrazów nieistniejących ulic i budynków z lat 1900-1916, oraz odbywające się pod tym samym tytułem warsztaty fotograficzne pozwalające nam poznać technikę fotograwiurową, której korzenie sięgają końca XIX wieku.
  Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51, http://www.fotoplastikonwarszawski.pl, od godz. 19 do 1 w nocy
 • Muzeum Neonów. Na terenie Soho Factory znajduje się jedyne miejsce, w którym zgromadzono stare reklamy świetlne, głównie z czasów PRL-u. Zyskały one nowe życie i wciąż zachwycają. W tle muzyka kolektywu DJ-ów.
  Neon Muzeum, ul. Mińska 25, lokal 55/Soho Factory, http://www.neonmuzeum.org, od godz. 19 do 1 w nocy
 • Beksiński Nieznany. W Centrum Kultury Łomianki zobaczymy zbiór 50 prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych. Wydarzeniu towarzyszą prezentacje filmów dokumentalnych o artyście, pokazy wirtualnej rzeczywistości, a także mapping.
  Centrum Kultury w Łomiankach, ul. Wiejska 12a, http://www.kultura.lomianki.pl, od godz. 19 do północy
 • Patent by night. W Urzędzie Patentowym poznamy bogatą historię polskiej myśli technicznej. Dowiemy się m.in., jak wiele przedmiotów codziennego użytku to wynalazki polskich twórców, jak działa system ochrony własności intelektualnej
  i kto może z niego skorzystać. Poznamy też sposoby działania różnego rodzaju wynalazków.
  Urząd Patentowy RP, al. Niepodległości 188/192, http://www.uprp.pl, od godz. 18 do północy
 • Poznaj „obcego”. Wizyta w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej to okazja do zwiedzenia meczetu i kilku wystaw, poznania znaczenia ramadanu, czyli miesiąca miłosierdzia, oraz historii muzułmanów w dziejach Polski. Odbędzie się też koncert Nasheedów.
  Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, al. Bohaterów Września 23, godz. 18-20.45

PRUSZKÓW

 • Stalowe rzeźby. Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie prezentowane są stalowe rzeźby wykonane ze złomu: kół zębatych, elementów skrzyń biegów, klocków hamulcowych, łańcuchów, wszelkiego rodzaju przekładni, śrub oraz nakrętek. Kolebką i naturalnym środowiskiem tej unikalnej kolekcji jest złomowisko „Skup złomu przy czołgu”. W planie są też prezentacja strojów w stylu steampunk oraz food trucki.
  Galeria Figur Stalowych, ul. Przejazdowa 17, Pruszków, http://www.galleryofsteelfigures.com od godz. 14 do 1 w nocy

To oczywiście ledwie czubek góry lodowej. W Noc Muzeów otwarte będą nie tylko placówki muzealne, ale i instytucje oraz urzędy, np. Sejm i Senat czy Pałac Rady Ministrów. Dokładna lista znajduje się na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.