Sucha fontanna

OTWOCK: ŻAR TROPIKÓW W PARKU.

Fontanna w otwockim parku miejskim na razie nie będzie działać. Musi przejść gruntowny remont, żeby znów mogła zostać uruchomiona.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy Otwocka przyzwyczaili się, że w sezonie letnim w parku działa fontanna. Nie jest ona już pierwszej młodości, ale zawsze dawała przyjemny chłód w upalne dni. Była też jakąś atrakcją w parku. Co roku miasto starało się ją uszczelnić i przygotować do sezonu letniego. Były to jednak doraźne prace, a koszty jej utrzymania znaczne – ok. 40 tys. zł rocznie. Teraz fontanna nie działa i jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, na razie woda nie będzie z niej tryskać.

– Stan techniczny fontanny jest zły. Są olbrzymie ubytki wody i przez to fontanna jest bardzo kosztowna w eksploatacji – poinformował „Linię” Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. Usłyszeliśmy, że nie tylko ze względów ekonomicznych jej uruchomienie nie jest teraz właściwe. Chodzi też o plany rewitalizacji parku, które zakładają także remont fontanny. Wiąże się to ze zmianą placu głównego parku, gdzie ma być nowoczesna fontanna. Pozostanie ona w tym samym miejscu, ale woda ma wypływać z posadzki. Oznacza to, że nie będzie niecki, a teren pozostanie płaski, co przy wyłączeniu fontanny pozwoli zwiększyć powierzchnię placu. Rewitalizacja parku ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Otwock otrzymał na to dofinansowanie z programu unijnego (ponad 4 mln zł, w tym także na rewitalizację dwóch skwerów). 1 mln 850 tys. zł zapisali na to radni w budżecie. Czekamy jeszcze na milion złotych zapisany na ten cel w budżecie państwa.

Są jeszcze obostrzenia sanepidu dotyczące fontanny, do których miasto musi się stosować. – Sanepid dał nam określone zalecenia i tak naprawdę fontanna w obecnej formie nie powinna działać. Ona musi być zmodernizowana. Są takie plany i powinny one zostać zrealizowane. Analizujemy jeszcze możliwość uruchomienia fontanny w okresie wakacyjnym, a najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku zostanie ona przebudowana – prognozuje Hałaczkiewicz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.