Czas na Poręby

WIĄZOWNA: TRWA BUDOWA NOWYCH ŚWIETLIC, A KOLEJNE JUŻ W PLANACH.

Pół miliona złotych będzie kosztowała kolejna świetlica wiejska na terenie gminy Wiązowna. Jeszcze w tym roku nowego miejsca do spotkań sołeckich i zabawy doczekają się mieszkańcy wsi Poręby,

WOJTEK SIERGIEJUK

W gminie Wiązowna świetlice wiejskie wyrastają jak grzyby po deszczu. W czasie niespełna dwóch lat wybudowano już nowe obiekty w Izabeli i Majdanie (odbiór inwestycji jest planowany w ciągu najbliższych dni), a trzeci, w Pęclinie, jest w trakcie zaawansowanej realizacji. Termin jej zakończenia przypada pod koniec wakacji. Wiązowski samorząd zdaje się podążać ścieżką wytyczoną przez wójta partnerskiej gminy Czarna na Podkarpaciu Józefa Chudego, który w czasie około ośmiu lat wybudował świetlice wiejskie w dziewięciu sołectwach z 15 sołectw.

Jeszcze w tym roku oprócz obiektu w Pęclinie gmina planuje oddać do użytku dwie kolejne świetlice. Jedna z nich powstanie na nowo budowanym osiedlu mieszkaniowym w Stefanówce. Będzie to następny budynek, który powstanie na podstawie tzw. projektu powtarzalnego.

Druga świetlica zostanie zbudowana w Porębach. Do tej pory mieszkańcy tego sołectwa nie mieli szczęścia do gminnych inwestycji. Teraz zaczyna się to zmieniać. Po wielu latach udało się w końcu doprowadzić do miejscowości asfaltową drogę powiatową. W tym roku mieszkańcy powinni też doczekać się nowej świetlicy wiejskiej. Nie będzie to jednak kolejny obiekt wybudowany na podstawie powtarzalnego projektu, jak to ma miejsce w przypadku wspomnianych świetlic. Na ten cel zostanie zaadaptowana remiza strażacka.

Jeszcze do końca lat 80. ubiegłego wieku w Porębach działała Ochotnicza Straż Pożarna. W budynku odbywały się okolicznościowe imprezy i wiejskie potańcówki. Po rozwiązaniu OSP remiza została zamknięta i przez kolejnych ponad 30 lat stała nieużywana. Teraz władze Wiązowny chcą w nią tchnąć nowe życie i przebudować na świetlicę wiejską. – Mamy już plan zagospodarowania terenu, teraz czekamy na pozwolenie ze starostwa powiatowego w Otwocku. Chcemy wykonać termomodernizację budynku. Zastosujemy tam także ogniwa fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, bo tylko w ten sposób mogliśmy pozyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Za pieniądze uzyskane z LGD Natura i Kultura wykonamy przebudowę wnętrza budynku. Na ostatnim etapie inwestycji planujemy zagospodarowanie terenu, na którym znajdą się plac zabaw dla dzieci, a także miejsce do grillowania – mówi wójt Wiązowny Janusz Budny.

Świetlica w Porębach będzie najdroższa z dotychczas wybudowanych placówek, bo całkowity koszt inwestycji według szacunków wyniesie około pół miliona złotych. Już w ubiegłym roku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina pozyskała 140 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania Natura i Kultura. Podczas kwietniowej sesji radni podjęli decyzję o zaciągnięciu pożyczki w wysokości 350 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Po uzyskaniu tzw. efektu ekologicznego poprzez zastosowanie alternatywnych źródeł energii 87 tys. 500 zł zostanie umorzone. Resztę gmina będzie spłacać do 2026 roku.

Jednak na Porębach plany budowy gminnych świetlic się nie kończą. W przyszłym roku planowane jest powstanie kolejnych obiektów w Kopkach i w Rzakcie. – W tym roku ogłosimy przetarg, a jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to być może wejdziemy nawet na plac budowy. Te inwestycje planujemy zrealizować w 2019 roku – dodaje wójt Wiązowny. A w dalszej kolejności czeka już także Glinianka II. Tam na zasadzie zamiany gmina pozyskała już od mieszkańca Otwocka działkę, oddając mu w zamian inną we wsi Lipowo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.