FestiwaLOVE

POZYCJE OBOWIĄZKOWE NA DWA MAJOWE WEEKENDY.

Najbliższe weekendy to bardzo intensywny czas dla wielbicieli dobrej zabawy w plenerze, gdzie można będzie spotkać ciekawych ludzi, uczestniczyć w warsztatach, podglądać mistrzów rękodzieła i bawić się przy dobrej muzyce. Polecamy trzy wspaniałe festiwale w Wawrze i Karczewie, Otwocku oraz Józefowie.

PRZEMEK SKOCZEK

Urzeczeni folklorem

Już w najbliższą niedzielę, 20 maja widzimy się obowiązkowo nad Wisłą, gdzie odbędą się Zielone Świątki na Urzeczu. To już czwarta edycja wydarzenia łączącego Karczew oraz dzielnicę Wawer.

W gminie Karczew festiwal zagości w Nadbrzeżu, a rozpocznie go o godz. 10 polowa msza święta nad Wisłą. Po niej i krótkich wystąpieniach władz samorządowych, o godz. 11.30, ruszy Biesiada Łurzycka, na której spróbujemy m.in. najlepszych karczewskich wędlin. Od godz. 12.30 do godz. 18 zaplanowano występy zespołów ludowych, wręczenie dyplomów i nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Karczew wczoraj, dziś i jutro” organizowanego przez SP Nadbrzeż. Nie zabraknie interaktywnych programów na scenie dla dzieci i dorosłych, prezentacji prac rękodzielników, kiermaszu książek Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, a także umajonych orszaków zielonoświątkowych.

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza na rodzinny piknik od godz. 14, tradycyjnie na nadwiślańskie łąki przy ul. Droga Golfowa 1 (dojazd w pobliżu ronda na Wale Miedzeszyńskim). Występy zaczną dzieci z filii Wawerskiego Centrum Kultury. O godz. 15 zaprezentują się finaliści Przeglądu Tańca Ludowego, o 15.30 zobaczymy spektakl dla dzieci „Jaś i Małgosia”, godzinę później wystąpi zespół Kuźnia Artystyczna, a o godz. 17 zagrają artyści
z Indii – Jigna Dixit i Kirti Gahlawat.

O godz. 18 na scenę wraca Kuźnia Artystyczna, a potem pojawią się już główne gwiazdy wieczoru: o godz. 19 Janusz Prusinowski Kompania, a od godz. 20 – Warszawskie Combo Taneczne Janka Młynarskiego. Oczywiście przygotowana będzie bardzo rozbudowana strefa warsztatów, zabawy i smaku. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Czym chata bogata…

Kolejny weekend, 25-27 maja, będzie wymagał nie lada umiejętności organizacyjnych. W tym czasie czeka nas X Festiwal Otwarte Ogrody w Józefowie. To flagowa impreza Miejskiego Ośrodka Kultury, która zainauguruje też jubileusz 45-lecia MOK-u. O rocznicowych wydarzeniach, rozłożonych na długie miesiące, napiszemy więcej wkrótce, teraz najważniejsze informacje festiwalowe.

Podstawą tej inicjatywy jest oczywiście zaangażowanie w nią mieszkańców miasta i wielu placówek oraz instytucji. Wszyscy otwierają przed gośćmi swoje podwórka i domy, a ich ogrody stają się areną najróżniejszych wydarzeń, od warsztatów, poprzez wykłady i prezentacje, po wycieczki, degustacje i koncerty. To czeka nas w piątek i sobotę (25-26 maja).

W niedzielę już po raz trzeci finał festiwalu odbędzie się na skwerze im. św. Jana Pawła II pod hasłem „Sąsiedzkie śniadanie z mamą”. W godz. 11-14 czekają nas: rodzinne piknikowanie, warsztaty kulinarne, warsztaty wykonywania wianków, wykwintna kuchnia dla każdego i wspaniały koncert na finał.

O godz. 18 na plenerowej scenie wystąpi Zespół Krzikopa, który w nowoczesny sposób, łącząc akustyczne instrumenty z elektroniką, pielęgnuje muzyczne tradycje Górnego Śląska.

Dzięki, panie Andriolli!

W tym samym czasie, czyli od piątku do niedzieli (25-27 maja), Otwock ogarnie świdermajerowe szaleństwo – odbędzie się siódma już edycja Festiwalu Świdermajer. Przed nami trzy dni naszpikowane atrakcjami, które odbędą się na terenie całego miasta, z niedzielnym finałem pod otwockim magistratem, czyli dawną willą inżyniera Sierkowskiego.

Piątek i sobotę wypełnią: wystawy, slajdowiska, prezentacje, wy-kłady, spacery, wycieczki i warsztaty. Program się dopina, ale jedno jest pewne – będzie się działo. Niespodzianką pozostaje też lista koncertowych wykonawców. Zapewne nie zdradzę jednak tajemnicy, jeśli powiem, że nie zabraknie festiwalowych gospodarzy, czyli Świdermajer Orkiestry. Nasz znakomity band promuje właśnie swój drugi album pt. „Prowincja”. Kto nie był na marcowym koncercie w klubie Smok, może spodziewać się wielu zupełnie nowych, pięknych piosenek.

Do zobaczenia na lokalnych festiwalach – o ile kochacie je tak jak my!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.