Filmowcy z Bożej łaski

JÓZEFÓW: FESTIWAL „NIEPOKALANA 2018”.

XXXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2018” zostanie w tym roku zainaugurowany w Józefowie. Na koncert i pierwsze pokazy zapraszamy do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w niedzielę, 20 maja. „Linia Otwocka” jest jednym z patronów tego wydarzenia.

FILIP PYTLAWSKI

Festiwal „Niepokalana” od ponad trzech dekad organizuje Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Patron był człowiekiem absolutnie ponadprzeciętnym, działającym zawsze z wielkim rozmachem. Założony przez niego klasztor niepokalanów był pod koniec lat 30. XX wieku największym klasztorem katolickim na świecie, a wydawany przez związek Rycerstwo Niepokalanej miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” miał nakład sięgający miliona egzemplarzy. Kolbe prowadził też działalność misyjną w Japonii, Chinach i Indiach.

Kontynuatorzy jego myśli też działają na wielką skalę. Festiwal cieszy się światową renomą. W tym roku nadesłano 110 filmów i prac z 16 krajów: Chorwacji, Czech, Cypru, Dominikany, Egiptu, Indii, Indonezji, Libanu, Sudanu, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i oczywiście Polski. Będą one rywalizować w ośmiu kategoriach: Filmy fabularne, Filmy dokumentalne, Filmy dokumentalne historyczne, Programy telewizyjne, Programy telewizyjno-edukacyjne, Filmy amatorskie, Programy Radiowe oraz Multimedia.

33 edycja „KSF Niepokalana 2018” rozpocznie się w józefowskim kościele w niedzielę, 20 maja o godz. 13, mszą celebrowaną przez bpa Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Koncert inauguracyjny poprowadzi Ryszard Nowaczewski – dyrektor festiwalu i prezes KSF. W programie są też projekcje filmowe w sali multimedialnej Domu św. Józefa.

Festiwal potrwa tydzień. Jego finał zaplanowano na 27 maja o godz. 17 w sali kurialnej diecezji warszawsko-praskiej, ul. Floriańska 3. Prezentacja filmów w godz. 13.30 – 16.45. Wydarzenie jest współfinansowane przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską SA oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Szczegóły na stronie http://www.ksfniepokalana.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.