Kiedy ruszy budowa galerii?

INWESTOR NADAL CZEKA NA DZIAŁKI PRZY UL. KUPIECKIEJ.

Budowa Galerii Kupieckiej w Otwocku miała rozpocząć się w kwietniu. Ale tak się nie stało. Opóźnienia leżą po stronie urzędu miasta, choć urzędnicy tłumaczą, że tyle muszą trwać formalności.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Za blaszanym ogrodzeniem przy ul. Kupieckiej nadal hula wiatr i nic się nie dzieje. Na razie wizja nowoczesnego centrum handlowo-usługowego pozostaje tylko na papierze. Inwestor, spółka WOT Invest, od 5 października 2017 r. ma pozwolenie na budowę. 27 lutego 2018 r. rada miasta podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na zbycie nieruchomości należących do miasta (do tej pory spółka je dzierżawiła) w formie wieczystego użytkowania, aby można było rozpocząć budowę. Od tego czasu wszystko jest w rękach prezydenta i miejskich urzędników. Miał być ogłoszony przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste tych działek, a po nim podpisanie aktu notarialnego. Sprawa przeciąga się w czasie, a inwestor wciąż nie jest właścicielem wszystkich działek na ogrodzonym terenie.

Inwestor cierpliwie czeka

Skontaktowaliśmy się z Wojciechem Krawczykiem, przedstawicielem spół-ki WOT Invest, który potwierdził, że cały czas czeka, aż będzie mógł kupić miejskie działki. Chodzi o cztery nieruchomości o łącznej powierzchni 1 024 m2 (patrz ramka). 6 kwietnia (czyli ponad miesiąc od podjętej przez radę miasta uchwały) wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański z upoważnienia prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka wydał cztery zarządzenia w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości gruntowych stanowiących własność miasta przeznaczonych do oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu. Wykaz działek został wywieszony na 21 dni, czyli do 26 kwietnia. Do tego terminu trzeba jeszcze doliczyć trzy tygodnie czekania na podjęcie kolejnych działań przez urząd, bo jak się dowiedzieliśmy, tyle trwają formalne procedury.

– Niestety, podobno takie są przepisy. Ogłoszenie musi ileś czasu wisieć, potem ileś czasu musi być obwieszczone, podobno 90 dni trwają same procedury – mówi w rozmowie z „Linią” Wojciech Krawczyk. – Czekamy na przeprowadzenie procedury przetargowej przez miasto. Można to było wcześniej zrobić, prezydent mógł wywiesić to obwieszczenie wcześniej, ale zeszło się z przygotowaniem procedury przygotowawczej do przetargu. My cały czas jesteśmy gotowi, możemy zaczynać budowę, tylko musimy mieć prawo własności do tych działek. Teraz tak naprawdę wszystko zależy od urzędu miasta – mówi przedstawiciel inwestora.

Dodatkowo cały czas w sądzie toczy się postępowanie o zasiedzenie trzech działek, na których ma powstać galeria. Nie mają one uregulowanego stanu prawnego, a spółka WOT Invest dzierżawiła je od miasta. Tę sprawę też prowadzi urząd miasta. – To wynik braku dobrego zarządzania – komentuje wszystko Wojciech Krawczyk.

– Próbowaliśmy przyspieszyć sprawy w sądzie, ale tyle to trwa – tłumaczą miejscy urzędnicy. Dowiedzieliśmy się, że po 18 maja prawdopodobnie zostanie zamieszczone ogłoszenie o przetargu, które od tej daty musi wisieć dwa miesiące z racji wartości działek (powyżej 100 tys. euro), czyli dopiero pod koniec lipca odbędą się przetargi. Prawdopodobnie będą to cztery przetargi ograniczone. Oznacza to, że mogą w nich wziąć udział tylko właściciele sąsiednich działek. Poza jednym przypadkiem wszędzie sąsiadem jest spółka WOT Invest. Tylko od strony ul. Andriollego, gdzie jest większa działka, graniczy z nią inny prywatny podmiot, który teoretycznie może przystąpić do przetargu.

Plany są aktualne

Inwestor musi więc czekać do połowy wakacji. Potem będzie mógł podpisać akt notarialny z miastem na oddanie w użytkowanie wieczyste działek. Jak zapewnił w rozmowie z „Linią” Wojciech Krawczyk, termin realizacji budowy galerii w półtora roku jest aktualny. Projekt inwestycji, w tym gabaryty planowanego obiektu handlowego, nic się nie zmienił. Inwestor cierpliwie czeka, a w tym czasie jak nam powiedział, rozmawia z potencjalnymi najemcami. Są wśród nich zarówno przedstawiciele gastronomii, jak i sklepy sieciowe, które mają znaleźć się w galerii przy ul. Kupieckiej.

Zgodnie z podjętą przez radę miasta uchwałą zakończenie budowy centrum handlowo-usługowego ma nastąpić maksymalnie w ciągu pięciu lat, czyli do 26 lutego 2023 r. W przypadku niedotrzymania terminów i sposobów zagospodarowania nieruchomości miasto będzie mogło odzyskać teren. Taki zapis, który we wniosku do prezydenta zawarli radni, ma zabezpieczyć miasto przed powstaniem ewentualnej drugiej „dziury” w centrum Otwocka.

Działki wystawione do przetargu, na których ma powstać galeria:

  • działka ul. Świderska – pow. 299 m2 – 728 tys. 500 zł,
  • działka od strony ul. Świderskiej, Andriollego i Kupieckiej – 349 m2 – 850 tys. 300 zł,
  • działka ul. Staszica – 186 m2 – 453 tys. 200 zł,
  • działka ul. Staszica – 190 m2 – 463 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.