Nie chcą mieszkać przy Malawskiego

OTWOCK: PROBLEM Z NOWĄ NAZWĄ ULICY.

To była już ulica Kościelna, potem Sikorskiego, Leona Kruczkowskiego, a teraz ma nazywać się prof. Stefana Kazimierza Malawskiego. Problem w tym, że mieszkańcy nowej nazwy nie akceptują i chcą zmiany np. na ul. Tulipanową.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nowa nazwa jest za długa, nie mieści się w wielu dokumentach i nikt z nami jej nie konsultował – zwracają uwagę mieszkańcy. – To jest czwarta zmiana nazwy tej ulicy za mojego życia. Za każdym razem wiąże się ona z kosztami, zmianą dokumentów, to jest po prostu kłopotliwe. Proponowaliśmy, żeby to była jakaś krótka nazwa związana z kwiatami, żeby był spokój na dłużej, bo komuś może za dwa lata nie spodobać się pan Malawski i kolejny raz będziemy zmieniać patrona – mówi pan Stanisław, który zadzwonił w tej sprawie do redakcji, prosząc o interwencję.

Prezydent zaproponował, zdecydował wojewoda

Sprawa dotyczy wąskiej uliczki na górce między ulicami Kościelną a Czaplickiego, której na skutek dekomunizacji po raz kolejny zmieniono nazwę. Zmiany ostatecznie dokonał wojewoda (13 grudnia 2017 r.), bo służby prezydenta Otwocka przespały termin (2 września 2017 r.), do kiedy to samorządy mogły same dokonać zmian nazw w związku z obowiązującą ustawą dekomunizacyjną. Wojewoda dał jednak władzom miasta możliwość zgłoszenia propozycji nowych nazw dla ulic i skwerów.

W przypadku ul. Leona Kruczkowskiego prezydent i urząd zgłosili propozycję, żeby była to ul. prof. Stefana Kazimierza Malawskiego, zasłużonego lekarza ortopedy, który przez wiele lat pracował w „Grucy”. Radni zaproponowali nazwę ks. Ludwika Wolskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Wincentego à Paulo, społecznika, który działał na rzecz dzieci w czasie okupacji. Niósł też pomoc prześladowanej ludności żydowskiej, za co został uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ostateczną decyzję w sprawie nowej nazwy dla ulicy podjął wojewoda, który przychylił się do propozycji prezydenta.

Piąta nazwa jest możliwa

Tabliczka z imieniem prof. Stefana Kazimierza Malawskiego już od pewnego czasu stoi przy ulicy, ale mieszkańcy mówią, że jej nie uznają. Złożyli w tej sprawie petycję w urzędzie miasta.

– Rozmawiałem już o tym z prezydentem, przedstawicielem PiS-u i z kim tam się dało w urzędzie. Niestety, oni upierają się przy tej nazwie, mimo że nie tylko ja interweniowałem, ale inni mieszkańcy ulicy też nie chcą, żeby tak się nazywała – twierdzi nasz rozmówca. – Gdyby to była nazwa kwiatowa, zostałaby do dziś. Nie ma nic przeciwko profesorowi, ale jak chcą pana Malawskiego docenić, to proszę postawić w parku jego popiersie – proponuje mieszkaniec.

Sprawdziliśmy w urzędzie miasta, że można jeszcze zmienić nazwę na neutralną, bez nazwiska. Jest to możliwe. Muszą tylko wyrazić na to zgodę IPN i wojewoda, a potem rada miasta podjąć uchwałę o zmianie nazwy. Miejscy urzędnicy mają się tym zająć i podjąć działania, aby zgodnie z wnioskiem mieszkańców zmienić nazwę ulicy na Tulipanową. Usłyszeliśmy też, że konsultacje w sprawie wyboru nazwy się nie odbyły, bo nie było na to czasu. – My jako urząd nie braliśmy pod uwagę, żeby zmieniać nazwę ulicy z Leona Kruczkowskiego. To okazało się potem i wyszło od wojewody – tłumaczą urzędnicy.

Dowiedzieliśmy się też, że propozycja ul. prof. Malawskiego została zgłoszona przez mieszkańców Otwocka, którzy złożyli do urzędu wniosek, aby któraś z otwockich ulic nosiła jego imię. Potem wybór padł właśnie na ul. Kruczkowskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.