Wielozadaniowiec

WSPOMNIENIE: JAN TABENCKI (1940-2018).

Dziennikarstwo, chemia, ochrona środowiska, meteorologia – tak różne dziedziny i jeden człowiek, który je studiował. Taki był Jan Tabencki, wszechstronny, rzutki, zawsze aktywny i kreatywny, w ciągłym ruchu. Wszechstronnie wykształcony, pracował w wielu miejscach na różnych stanowiskach. Dla nas, lokalnej społeczności Otwocka i Karczewa, pozostanie w pamięci przede wszystkim jako jeden z najważniejszych animatorów kultury ostatnich dwóch-trzech dekad: muzealnik, regionalista i działacz społeczny.

Miał głowę pełną pomysłów i był bardzo konsekwentny w ich realizacji. Zawsze osiągał zamierzony cel, nie zniechęcały go trudności. Słomiany zapał? Takiego stanu z pewnością nie znał. To on w 1993 r. zainicjował powstanie Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego i był jego pierwszym kustoszem. To on zapisał się w historii jako pierwszy dyrektor Otwockiego Centrum Kultury. Nie cierpiał bezczynności i wiele funkcji łączył w jednym czasie. W latach 1996-2003 działał jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Należał do najaktywniejszych działaczy Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta. Był także współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego „Otwockie Sosny”, a latach 1993-1996 jego prezesem. Po odejściu
z OCK powołał do życia pierwsze regionalne muzeum w rodzinnym mieście, tworząc Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej – Muzeum „Stara Plebania”. Jego ogromne zaangażowanie w tworzenie kultury doceniono w 2007 r., odznaczając go Złotym Krzyżem Zasługi.

Jan Tabencki był przy tym człowiekiem niezwykle ciepłym, pogodnym, dowcipnym i błyskotliwym. Nie opuszczały go poczucie humoru i uśmiech. Dał się lubić, bez dwóch zdań. Potrafił też zarażać swoją energią i entuzjazmem. Tego będzie brakowało wszystkim jego przyjaciołom i współpracownikom. Jako osoba zawsze czymś zajęta, skupiona na jakimś zadaniu zmarł – jakże symbolicznie – 1 maja, w święto ludzi pracy. Czy tam na górze, w niebiesiech, teraz odpoczywa? Nie sądzę, pewnie zakasał rękawy i wziął się do jakiejś roboty. Może zakłada Muzeum Pana Boga? Eksponatów będzie miał baaardzo dużo.

PRZEMEK SKOCZEK

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.