Wielozadaniowiec

WSPOMNIENIE: JAN TABENCKI (1940-2018).

Dziennikarstwo, chemia, ochrona środowiska, meteorologia – tak różne dziedziny i jeden człowiek, który je studiował. Taki był Jan Tabencki, wszechstronny, rzutki, zawsze aktywny i kreatywny, w ciągłym ruchu. Wszechstronnie wykształcony, pracował w wielu miejscach na różnych stanowiskach. Dla nas, lokalnej społeczności Otwocka i Karczewa, pozostanie w pamięci przede wszystkim jako jeden z najważniejszych animatorów kultury ostatnich dwóch-trzech dekad: muzealnik, regionalista i działacz społeczny.

Miał głowę pełną pomysłów i był bardzo konsekwentny w ich realizacji. Zawsze osiągał zamierzony cel, nie zniechęcały go trudności. Słomiany zapał? Takiego stanu z pewnością nie znał. To on w 1993 r. zainicjował powstanie Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego i był jego pierwszym kustoszem. To on zapisał się w historii jako pierwszy dyrektor Otwockiego Centrum Kultury. Nie cierpiał bezczynności i wiele funkcji łączył w jednym czasie. W latach 1996-2003 działał jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Należał do najaktywniejszych działaczy Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta. Był także współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego „Otwockie Sosny”, a latach 1993-1996 jego prezesem. Po odejściu
z OCK powołał do życia pierwsze regionalne muzeum w rodzinnym mieście, tworząc Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej – Muzeum „Stara Plebania”. Jego ogromne zaangażowanie w tworzenie kultury doceniono w 2007 r., odznaczając go Złotym Krzyżem Zasługi.

Jan Tabencki był przy tym człowiekiem niezwykle ciepłym, pogodnym, dowcipnym i błyskotliwym. Nie opuszczały go poczucie humoru i uśmiech. Dał się lubić, bez dwóch zdań. Potrafił też zarażać swoją energią i entuzjazmem. Tego będzie brakowało wszystkim jego przyjaciołom i współpracownikom. Jako osoba zawsze czymś zajęta, skupiona na jakimś zadaniu zmarł – jakże symbolicznie – 1 maja, w święto ludzi pracy. Czy tam na górze, w niebiesiech, teraz odpoczywa? Nie sądzę, pewnie zakasał rękawy i wziął się do jakiejś roboty. Może zakłada Muzeum Pana Boga? Eksponatów będzie miał baaardzo dużo.

PRZEMEK SKOCZEK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.