Festiwal Filmów Katolickich w Józefowie

INAUGURACJA KSF NIEPOKALANA 2018.

Prawdziwą duchową ucztę przygotowali uczestnikom 33 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KSF Niepokalana 2018 organizatorzy, podczas uroczystej inauguracji, która odbyła się 20 maja w parafii M. B. Częstochowskiej w Józefowie. Festiwal zapoczątkował koncert pieśni patriotycznej i maryjnej w wykonaniu artystów światowej sławy.

SYLWIA WYSOCKA

Oficjalna część festiwalu rozpoczęła się od mszy świętej, celebrowanej przez bp Romualda Kamińskiego Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej, który objął festiwal patronatem. Po wspólnej modlitwie, uroczystego otwarcia festiwalu dokonali:
Ryszard Nowaczewski – dyrektor festiwalu, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego oraz Danuta Stachyra – wicedyrektor festiwalu. Gospodarzem miejsca był ks. proboszcz Kazimierz Gniedziejko – asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego.

Z okazji inauguracji filmowego wydarzenia odbył się koncert, który składał się z czterech części. Pierwsza była poświęcona 100-rocznicy odzyskania niepodległości, w drugiej części można było usłyszeć najpiękniejsze pieśni maryjne. W trzeciej wykonane były utwory ze Światowych Dni Młodzieży a na zakończenie koncert muzyki klasycznej oraz dwa utwory dedykowane matkom z okazji zbliżającego się ich święta.

W koncercie udział wzięli wybitni artyści Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gościnnie wystąpiła Natalia Topczewska z Częstochowy. Koncert stanowił piękną i wzruszającą część inauguracyjną festiwalu, który jest jednak przeglądem dzieł filmowych. Tego samego dnia w sali multimedialnej Domu Św. Józefowa, przy parafii M. B. Częstochowskiej można było obejrzeć pierwszą część projekcji festiwalowych. Na przegląd nadesłano aż 110 prac z 16 krajów. Kto nie zdążył na niedzielną inaugurację w Józefowie, może jeszcze zobaczyć festiwalowe dzieła w Warszawie.

Zakończenie festiwalu wraz z wręczeniem nagród zwycięskim twórcom odbędzie się w Warszawie w niedzielę 27 maja o godz. 17 w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej 3. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://www.ksfniepokalana.pl.

Koncert finałowy sfinansowany został ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego a cały festiwal z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.