Dlaczego ogrodzili „Zofiówkę”?

DAWNY SZPITAL PSYCHIATRYCZNY MOŻE ZMIENIĆ WŁAŚCICIELA.

Duże zainteresowanie mieszkańców wzbudziło ogrodzenie dawnego szpitala psychiatrycznego „Zofiówka” na terenie przy ul. Kochanowskiego. Pojawiły się głosy, że opuszczony budynek zostanie rozebrany, a teren sprzedany. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Właścicielem terenu są gmina żydowska i Skarb Państwa, który w sprawach gospodarowania nieruchomościami reprezentuje starosta. – Jedną trzecią ma gmina żydowska, a dwie trzecie Skarb Państwa – przyznaje w rozmowie z „Linią” starosta Mirosław Pszonka. Ustawione niedawno ogrodzenie wokół dawnego szpitala ma związek z zabezpieczeniem nieruchomości. – Ogrodziliśmy teren wspólnie z gminą żydowską, bo chodzi o względy bezpieczeństwa. Do tej pory każdy mógł tam wejść, wiele osób grało tam np. w paintball. Obawialiśmy się, że może zdarzyć się jakiś wypadek i wtedy zacznie się szukanie odpowiedzialnego, a osoba poszkodowana zechce np. ubiegać się o odszkodowanie – wyjaśnia starosta.

„Zofiówka” jest już za ogrodzeniem, więc co dalej? Jaka przyszłość teraz ją czeka? – Gmina żydowska sugeruje, żeby wspólnie sprzedać nieruchomość i podzielić się pieniędzmi. Ponieważ teren jest częściowo zalesiony, włączyło się w to Nadleśnictwo, które stoi na stanowisku, że teren należy się mu za darmo. Dlatego powstała trochę patowa sytuacja. Czekamy teraz na decyzję wojewody w tej sprawie. Ja też uważam, że teren należy sprzedać, żeby ktoś go zagospodarował. Jednak żeby do tego doszło, wojewoda musi wyrazić zgodę i trzeba rozstrzygnąć sprawę z Nadleśnictwem – przyznaje Mirosław Pszonka.

Istniejący w tym miejscu szpital został zlikwidowany w 1998 roku. Od tego czasu znajdujące się na terenie obiekty są dewastowane i niszczeją. – Nie będziemy tego w nieskończoność pilnować. Można by ogłosić przetarg, może ktoś kupiłby nieruchomość. Teren jest atrakcyjny i ładnie położony. Można by tam coś fajnego i sensownego zrobić – zwraca uwagę starosta. I ma rację. Mogłyby powstać np. inwestycje związane z usługami leczniczymi lub wypoczynkowymi.

One thought on “Dlaczego ogrodzili „Zofiówkę”?

  • 25 września 2021 o 10:43
    Permalink

    Najlepiej przeciez zniszczyc cos co ma historie zamist pielegnowac bo to przeciez to ruina. A ruina jest tylko bo sie dbac nie chcialo tacy z nich wlascicie le terenu nadaja sie

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.