Milion na park przepadł

OTWOCK: SABOTAŻ CZY BRAK DOBREJ WOLI?

– To jakieś kuriozum, wstyd i hańba! – komentują sprawę zgodnie, niezależnie od opcji politycznej, otwoccy radni. Zapisany w budżecie państwa milion złotych nie trafi już na rewitalizację parku miejskiego.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwock jako jedna z nielicznych gmin w Polsce otrzymał z budżetu państwa milion złotych na rewitalizację parku miejskiego (m.in. na budowę nowoczesnej fontanny, tężni solankowej i remont muszli koncertowej). To sytuacja bez precedensu w historii miasta, bo do tej pory nigdy w budżecie państwa nie zapisano wprost żadnych pieniędzy na inwestycje w Otwocku. Tym bardziej wstyd, że sprawa ma taki finał.

– W tym tygodniu byłem z wiceprezydentem Piotrem Stefańskim u wojewody. Niestety, milion złotych na prace rewitalizacyjne w parku przepadł, bo harmonogram, który prezydent przygotował dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) i przedstawił wojewodzie, nie przewiduje w tym roku prac rewitalizacyjnych (tylko budowę parkingu, remont ogrodzenia, elektrykę i kanalizację – przyp. red.) – poinformował na komisji gospodarki miejskiej 15 maja przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– Wystarczyło zmienić harmonogram i po sprawie, a tak miliona na park nie dostaniemy, bo wymiana ogrodzenia i budowa parkingu to nie są prace rewitalizacyjne. Ale wymiana nawierzchni na placu głównym, co mogliśmy wpisać, już tak. Dlaczego więc nie mogliśmy tego zrobić w tym roku? Wojewoda ani konserwator zabytków nie mógł przekazać środków na remont płyty głównej, bo są zapisane w harmonogramie na 2019 r., a pieniądze zapisane w budżecie państwa przez Sejm muszą być wydatkowane do końca 2018 r. Urząd miasta nie zmienił na czas harmonogramu, co można było bez problemu zrobić. Teraz nabór wniosków do konserwatora jest już zamknięty i jest na to za późno, przez co Otwock nie może wykorzystać pieniędzy na remont parku. Ręce opadają… – dodaje Margielski.

Ta informacja wstrząsnęła radnymi, którzy byli na komisji. – Jestem w szoku po tym, co usłyszałem, to jakieś kuriozum! – bulwersował się radny Wojciech Dziewanowski. Miejscy urzędnicy i wiceprezydent Stefański sprawę prezentują inaczej (patrz ramka). Na komisji nie zabrali głosu ani nie odnieśli się do słów Margielskiego, bo mimo powiadomienia o posiedzeniu nikt z urzędu na komisję nie przyszedł. Poprosiliśmy więc o komentarz wiceprezydenta następnego dnia.

– Komuś może się nie podobać, że medialnie była nagłośniona informacja o tym, że jest milion złotych na park, ale takie działania, które są ewidentnym sabotażem dla całego miasta, w głowie się nie mieszczą. Skoro Otwock jest takim partnerem, to jak wyglądamy w oczach innych? Nie wiem, co mają na celu takie działania, jest zbieranina osób, które nie wiem, co mają na celu, ale na pewno nie stabilny rozwój miasta – skomentował sprawę Jarosław Margielski.

Przypomnijmy, że to członkowie Klubu Radnych PiS w radzie miasta (Jarosław Łakomski, Andrzej Sałaga, Barbara Olpińska, Monika Kwiek, Krzysztof Kłósek, Jakub Kosiński i Jarosław Margielski) zwrócili się do poseł Anity Czerwińskiej o podjęcie działań w kierunku zabezpieczenia przez posłów miliona złotych na pierwszy etap rewitalizacji otwockiego parku. Wniosek miejskich radnych został uwzględniony, a pieniądze zostały zapisane w budżecie państwa.

Teraz sprawy nie można już odkręcić, ale można podjąć działania, aby milion złotych trafił do Otwocka, lecz na inny cel. – Będzie propozycja, żeby te pieniądze przeznaczyć na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego na osiedlu Ługi. Ta inwestycja kosztuje ok. 2 mln zł. To jest obecnie jedyne miejsce, gdzie te pieniądze można teraz wykorzystać tak, żeby służyły większemu gronu mieszkańców. Chodzi o osiedle Morskie Oko i osiedle Ługi, które takiego kompleksu nie mają. Projekt tej inwestycji jest już przygotowany i istnieje możliwość przekazania miliona złotych z budżetu państwa na ten cel. Radni niebawem podejmą decyzję, aby prezydent mógł przesłać pismo w tej sprawie do wojewody – poinformował Margielski.

Komentarz:

Milion złotych przewidziany na rewitalizację parku miejskiego został zapisany w budżecie państwa na paragrafach wojewody mazowieckiego, co uniemożliwia użycie tej dotacji na projekt, który jest jednocześnie dofinansowany z dotacji unijnej (miasto Otwock pozyskało dotację w wysokości 4,3 mln zł na ten cel i niezasadnym byłoby złożenie rezygnacji z tej dotacji). Wojewoda może te środki przekazać miastu w dwojaki sposób. Na początku próbował tego dokonać za pośrednictwem konserwatora zabytków, a obecnie w ramach przekazania przez siebie dotacji.

Miasto złożyło wniosek do konserwatora zabytków już w lutym. Niestety, konserwator nie zgodził się, aby środki przez niego przekazane były wydatkowane na zakup materiałów na remont płyty głównej czy też remont fontanny. Zgodził się natomiast na możliwość przekazania tej dotacji na nasadzenia i zieleń. Przyjęcie dotacji na ten cel po pierwsze wiązałoby się z koniecznością zrezygnowania z pozyskanych wcześniej środków unijnych, a po drugie wiązać by się musiało z zabezpieczeniem w tegorocznym budżecie przez radę miasta ponad 10 mln zł (dopiero wtedy możliwa byłaby zmiana harmonogramu w ten sposób, aby zrealizować cały projekt). Nasadzenia i zieleń należy wykonywać już po zakończeniu prac budowlanych.

Skoro nie było możliwości wydatkowania tych środków za pośrednictwem konserwatora zabytków, pozostała możliwość przekazania dotacji przez wojewodę. Zgodnie z przepisami dotacja pochodząca bezpośrednio od wojewody nie może finansować zadania, na które pozyskano już dotacje z UE. W ostatnim spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli wiceprezydent Piotr Stefański i przewodniczący rady miasta. Dyrektor biura Inwestycji i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego, Tomasz Ślązak, szczegółowo wyjaśnił przewodniczącemu rady podstawy prawne. Zadeklarował również możliwość udziału w posiedzeniu rady miasta celem przedstawienia sprawy.

Dotacja może być przekazana jeszcze w tym roku na podstawie artykułu 42 ustęp 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – czyli na inwestycje związane z oświatą. Po spotkaniu, które odbyło się 10 maja w urzędzie wojewódzkim, przewodniczący rady zobowiązał się przedstawić inwestycje typowane przez radnych do dofinansowania. Do dziś czekamy na informacje w tej sprawie.

Miasto ma kilka gotowych projektów, jeżeli tylko zostaną przeznaczone środki na ich wykonanie to inwestycje oświatowe będzie można zrealizować jeszcze w tym roku. ​​​​​Paulina Jaworek Biuro Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.