Z drogi drzewa!

NIE ZAWSZE DA SIĘ UNIKNĄĆ WYCINKI.

W gminach powiatu otwockiego trwa zaawansowana budowa ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jednym z głównych celów inwestycji jest poprawa stanu środowiska naturalnego. Tym większe było zdziwienie mieszkańców Józefowa, gdy podczas budowy ścieżki wycięto drzewa. I to stare, okazałe, niemalże pomniki przyrody…

SYLWIA WYSOCKA

Prace przy budowie ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych nabrały tempa. Rowerzyści cieszą się z nowej planowanej infrastruktury – będzie lepiej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie. Właśnie co do ekologii wątpliwości mają jednak Czytelnicy „Linii”, którzy w ubiegły wtorek, 15 maja zadzwonili do redakcji, alarmując o działaniach prowadzonych tego dnia w Józefowie przy okazji budowy ścieżki wzdłuż ulicy kard. Wyszyńskiego.

Pracom budowlanym towarzyszyła wycinka drzew. Mieszkańcy byli zdezorientowani. – Nie rozumiem takiego postępowania. Drzewa dotychczas nie przeszkadzały, to są piękne okazy sosny, rosły dąb. Dziś przy budowie ekologicznych ścieżek rowerowych działa się na szkodę natury? Dlaczego miasto dopuszcza się takich działań? Gdy w Otwocku budowana była ścieżka rowerowa wzdłuż cmentarza, udało się zachować rosnące tam sosny – emocjonował się jeden z Czytelników.

Poprosiliśmy o komentarz józefowski urząd, który jest inwestorem budowy sieci ścieżek w mieście. – Przy przebudowie ciągu pieszo-rowerowego na ul. Wyszyńskiego konieczna była wycinka kilku drzew rosnących na środku ścieżki, ponieważ wymagają tego przepisy i względy bezpieczeństwa – tłumaczy wiceburmistrz Marek Banaszek. – Razem z burmistrzem Stanisławem Kruszewskim oglądaliśmy drzewa przeznaczone do wycięcia i zdecydowaliśmy o pozostawieniu tych, które w niewielkim stopniu kolidują z powstającą ścieżką.

W rezultacie wycięto kilka akacji i sosen oraz jeden dąb, który i tak był w bardzo złym stanie. Co prawda miasto uzyskało zgodę na wycinkę większej liczby drzew, a ich pozostawienie trochę utrudni realizację inwestycji, ale zależy nam na zachowaniu jak najbardziej bogatego drzewostanu – zapewnia wiceburmistrz.

Do wycinki przeznaczono znaczną liczbę drzew. Tylko przy ul. Nadwiślańskiej planowano wyciąć 99 drzew, przy ul. Granicznej – 42, przy ul. Wyszyńskiego – 37, a przy ul. Sikorskiego – sześć.

– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Józefowa są wyczuleni na takie sprawy jak wycinka drzew – przyznaje w rozmowie z „Linią” rzecznik urzędu Krystyna Olesińska. – Sama sprowadziłam się do Józefowa m.in. ze względu na tutejszy drzewostan. Jednak trzeba zrozumieć, że obowiązują nas przepisy i przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Wycinka drzew przy okazji budowy ścieżek rowerowych jest właśnie tym podyktowana – tłumaczy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.