Jelonek w trumbie

OTWOCK: FESTIWAL ŚWIDERMAJER.

Trudno uwierzyć, że to już siódma edycja. Trzydniowy festiwal miłośników drewnianej architektury, który jest nią inspirowany, rozpoczyna się już dziś, 25 maja. Na finał w niedzielę zagrają znakomita Kapela Niwińskich oraz jazzowe Trumba Trio.

PRZEMEK SKOCZEK

Formuła festiwalowa zasadniczo od kilku lat jest niezmienna. To ciekawe spotkania, wycieczki, wystawy, pokazy, warsztaty i koncerty skompresowane w trzech, a właściwie dwóch dniach. Zawsze mamy jednak coś nowego, w tym roku będzie to m.in. premiera rowerowego przewodnika po świdermajerach połączona z wieczorną wycieczką, która ruszy z Falenicy. To także liczne warsztaty, przede wszystkim dostępne podczas niedzielnego finału. W programie są np.: świdermajerowe pocztówki, snycerka dla każdego, warsztaty zdobienia odzieży, ceramika, papier czerpany. Nie zabraknie ciekawych stoisk, zabaw i gier z harcerzami i oczywiście muzyki.

Tu spora niespodzianka. W tym roku nie zagra zrodzona na festiwalu Świdermajer Orkiestra. Chłopcy chyba chcą, byśmy od nich odpoczęli i za nimi zatęsknili. Natura nie lubi pustki, więc w ich miejsce mamy inny świetny „towar eksportowy”, słabo (zbyt słabo!) u nas znany, czyli Kapelę Niwińskich, która gra tradycyjny folklor z takim ogniem, że nogi same rwą się do tańca. Liderami są Mateusz i Agnieszka Niwińscy, nasi nadświdrzańscy krajanie (nic nie zmienia fakt, że od pewnego czasu z meldunkiem w Mińsku Mazowieckim). Po nich muzyczna niespodzianka pod hasłem „W każdym lesie mieszka jelonek”. Wieczór zakończymy z zespołem Trumba Trio, który sięga po klasyków, takich jak Thelonious Monk, Miles Davis czy Louis Armstrong, jednak specjalizuje się w niestandardach jazzowych.

Festiwal Świdermajer jest organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka przy wsparciu finansowym Miasta Otwocka oraz Starostwa Powiatowego w Otwocku. Od pierwszej edycji patronem medialnym jest „Linia Otwocka”. pds

Rozkład jazdy

Piątek, 25 maja
godz. 20 – wernisaż wystawy fotograficznej „Świdermajer: Wczoraj/dziś”, Muzeum Ziemi Otwockiej

Sobota, 26 maja
godz. 10 – spacer wśród śródborowskiego modernizmu. Start PKP Śródborów
godz. 12 – drugie śniadanie u Oskragiełły. Bojarów, ul. Kraszewskiego 87
godz. 14 – spacer ulicami Warszawską i Armii Krajowej. Start PKP Otwock
godz. 18 – „A nocą, gdy nie śpię”, wieczorny rajd rowerowy śladem świdermajerów.

Niedziela, 27 maja
godz. 11 – Poranek w teatrze: „Bajki z Anki”, czyli pokaz starych bajek z projektora, Teatr im. S. Jaracza
godz. 12 – spacer „Kobiety Otwocka”. Start PKP Otwock

Finał festiwalu na terenie urzędu miasta
od godz. 15 – warsztaty, zabawy, animacje, pokazy
godz. 15.30 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
godz. 17 – wykład Tomasza Kapusty „Świdermajer – co i po co to to, czyli o co kaman?”
scena: godz. 17.30 – potańcówka z Kapelą Niwińskich
godz. 19 – W każdym lesie mieszka jelonek
godz. 20 – Trumba Trio

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.