Chińczycy poszli w las

CELESTYNÓW: GOŚCIE Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE.

Przedstawiciele Państwowej Administracji Leśnej Republiki Chińskiej oraz Ministerstwa Środowiska i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w ubiegłym tygodniu byli gośćmi nadleśnictwa w Celestynowie. Spotkanie było elementem współpracy Polski i Chin w zakresie leśnictwa.

WOJTEK SIERGIEJUK

Na początku 2017 roku w Polsce ruszył pilotażowy program tworzenia tzw. leśnych gospodarstw węglowych. W jego ramach powstają wieloletnie programy przebudowy gatunkowego składu drzewostanów, żeby proces wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin w celu ograniczenia jego emisji do atmosfery był jak najbardziej efektywny. Takie leśne gospodarstwa węglowe prowadzone są także przez Nadleśnictwo Celestynów.

Chiny od lat współpracują z Polską w zakresie leśnictwa i realizacji priorytetowych celów podczas negocjacji klimatycznych. Ubiegłotygodniowa wizyta chińskiej delegacji w Celestynowie była jednym z elementów tej współpracy. W trakcie spotkania w Centrum Edukacji Leśnej rozmawiano na temat roli lasów w przechwytywaniu dwutlenku węgla z atmosfery. Wiceprzewodniczący Państwowej Administracji Leśnej Chin Liu Dongsheng przedstawił polskim leśnikom funkcjonowanie i wykorzystanie ekosystemów leśnych w swoim kraju.

Po debacie w CEL-u goście z Chin udali się w teren, gdzie mieli okazję przekonać się, jak w praktyce polscy leśnicy walczą ze zmianami klimatu. – Spotkanie z chińskimi leśnikami było bardzo owocne. My przedstawiliśmy teoretyczne i praktyczne aspekty projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Zainteresowanie oraz wysoka ocena działań nadleśnictwa w gospodarce leśnej jest doskonałym prognostykiem dla współpracy w zakresie leśnictwa oraz ochrony klimatu – podkreśla nadleśniczy Artur Dawidziuk.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.