Tajemnice ula

OTWOCK: ŚWIĘTO PSZCZOŁY W „GAŁCZYNIE”.

Pszczela królowa matka żyje od trzech do pięciu lat, podczas gdy zwykłe robotnice żyją tylko około 30 dni. Tę długowieczność zapewnia jej spożywanie mleczka pszczelego. To tylko jedna z wielu ciekawostek, jakie poznaliśmy 18 maja podczas obchodów Dnia Pszczoły w otwockim LO im. K. I. Gałczyńskiego.

PRZEMEK SKOCZEK

W niedzielę, 20 maja po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły. To nowa inicjatywa wynikająca z konieczności zwrócenia uwagi na trudną sytuację tych pożytecznych owadów. Pomysł wpłynął do ONZ ze Słowenii, gdzie pszczelarskie tradycje są bardzo długie, a troska o przyrodę jest szczególnie ważna. Wystarczy dodać, że 35 proc. powierzchni kraju to obszary chronione Natura 2000. Gościem honorowym otwockiego spot- kania była Klavdija Kular, attaché Ambasady Słowenii w Warszawie.

– O pszczołach, ich życiu i ważnej roli, jaką odgrywają na Ziemi, trzeba i warto mówić jak najwięcej. To wspaniałe, szlachetne owady, których organizacja jest imponująca – podkreślał Roman Mazek, nauczyciel historii, a prywatnie zapalony pszczelarz w trzecim pokoleniu, kontynuujący dzieło dziadka i ojca.

To on był inicjatorem Dnia Pszczoły, który otwocki ogólniak organizował jako jedyna szkoła w Polsce.

Z tej okazji Roman Mazek przygotował ciekawy wykład, w którym porównywał pszczeli rój do królewskiej dynastii. Królowa jest tam wybierana tak, jak miało to miejsce w Polsce, elekcyjnie. Kandydatek jest kilka, wygrywa ta, która ma największe poparcie i działa najszybciej. – Warunkiem zaakceptowania królowej przez pszczoły jest jej zdolność do czerwienia, czyli składania jaj. Po wyjściu z matecznika odbywa ona lot godowy z trutniami, podczas którego dochodzi do unasienienia. Matka gromadzi wówczas kilka milionów plemników, które muszą jej starczyć do końca życia. Na dobę składa nawet do dwóch tysięcy jaj, rocznie – około 200 tysięcy.

Jeśli królowa nie spełnia swoich zadań, jest eliminowana i zastępowana przez nową – opowiadał nauczyciel. Spotkanie było okazją do ogłoszenia wyników konkursu na plakat promujący Światowy Dzień Pszczół. Wpłynęło około 60 prac. Oto zwycięzcy: I miejsce – Julia Barejko z Gimnazjum w Celestynowie, II miejsce – Natalia Mańkowska, III miejsce – Wiktoria Wieczorek (obie z LO im. K. I. Gałczyńskiego). Sponsorzy nagród: Ogólnopolskie czasopismo „Pasieka”, firma „Dartor”, Nadleśnictwo Celestynów, Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Mińskiej, Rada Rodziców przy LO nr 1 w Otwocku.

Pszczoły od razu po urodzeniu mają przypisane funkcje społeczne. Oto ich etapy.

  • pierwszy-trzeci dzień: zajmują się sprzątaniem w ulu.
  • trzeci-szósty dzień: piastują młodsze rodzeństwo i karmią mieszanką pyłku i miodu.
  • szósty-dziewiąty dzień: wykształcają się u nich gruczoły mleczne i pszczoły karmią nimi larwy oraz królową, stając się „mamkami” dla własnej matki.
  • Po dziewiątym dniu: wykształcają się gruczoły produkujące wosk, pszczoły zyskują „uprawnienia budowlane” i mogą konstruować sześciokątne komórki.
  • Drugi-trzeci tydzień: pełnią funkcję „cześnika” – odbierają od zbieraczek nektar, odparowują z niego wodę, przerabiają na miód i magazynują go w komórkach. Po tym etapie stają się strażniczkami i żołnierzami, mają w pełni wykształcone żądło i zbiorniczek jadowy.
  • Po 21 dniach: pszczoły są w pełni dojrzałe i mogą wykonywać dalekie loty i zbierać nektar. Gdy przychodzi ich czas, wylatują w ostatni lot i kończą życie samotnie, aby oszczędzić innym „prac pogrzebowych”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.