Masz pomysł? Zamelduj się!

KARCZEW: ZMIANY W ZASADACH BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO.

Po raz kolejny władze Karczewa doprecyzowują regulamin budżetu partycypacyjnego. Jedną z najistotniejszych zmian będzie wprowadzenie zapisu o tym, że pomysły do budżetu mogą zgłaszać wyłącznie osoby zameldowane na danym osiedlu.

SYLWIA WYSOCKA

Karczew od kilku lat z powodzeniem realizuje pomysły swoich mieszkańców zgłaszane w ramach konsultacji społecznych, czyli tzw. budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy poszczególnych osiedli wybierają spośród zgłoszonych pomysłów najbardziej odpowiadające ich potrzebom. W ten sposób decydują o tym, na co zostanie wydana pewna część budżetu gminy i w jaki sposób zmieni się ich osiedle.

Zasady budżetu partycypacyjnego modyfikowane są właściwie co roku. Ucząc się na błędach, radni przyjmują drobne poprawki, aby zmaksymalizować efekty i usprawnić funkcjonowanie budżetu partycypacyjnego. W tym roku przed rozpoczęciem procedury wyłaniającej projekty do realizacji w 2019 roku także wprowadzili taką korektę. Główna zmiana dotyczy tego, kto może zgłaszać projekty do realizacji na danym osiedlu.

Dotychczasowe zapisy mówiły, że projekty czy zadania mogli zgłaszać wszyscy mieszkańcy Karczewa (przy czym jak informuje słowniczek, przez mieszkańców należy rozumieć osoby zameldowane na terenie miasta Karczewa – przyp. red.) kończący 16 lat najpóźniej w roku, w którym składane jest zgłoszenie, a każdy projekt i każde zadanie muszą być poparte podpisami co najmniej 15 osób zameldowanych na terenie danego osiedla. Teraz dodano do tego nowy zapis. Otóż wnioskodawcą na danym osiedlu może być wyłącznie osoba, która jest na nim zameldowana. Dodanie zapisu było związane z niejasnością, która miała miejsce w ubiegłym roku, gdy jeden z pomysłodawców odwoływał się od decyzji odrzucającej jego projekt. Doszło wtedy nawet do przedłużenia głosowania na jednym z osiedli właśnie dlatego, że zabrakło takiego doprecyzowania odnośnie do zgłaszających pomysły.

Pozostałe zmiany w regułach funkcjonowania budżetu są już tylko kosmetyczne. Zrezygnowano z i tak martwego zapisu o możliwości głosowania za pomocą tradycyjnej poczty, pozostawiając jako formy oddawania głosów wypełnienie kart do głosowania i system
internetowy. Dokonano także korekty nazw ulic wchodzących w skład osiedli w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Tradycyjnie już w wakacje rozpocznie się składanie przez uprawnionych mieszkańców Karczewa propozycji projektów do budżetu na rok kolejny. Głosowanie na propozycje odbędzie się po wakacjach. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.