Porządki przy fontannie

OTWOCK: WIĘKSZY PARKING, NOWE ALEJKI.

Odgrodzili fontannę, wykosili trawę i co dalej? – pytają zniecierpliwieni mieszkańcy o teren zielony w centrum Otwocka obok tzw. wielkiej dziury. Miejsce stanie się bardziej przyjazne i estetyczne jeszcze w tym roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Teren wokół fontanny, który przez ostatnie lata był niedostępny dla mieszkańców, bo znajdował się za blaszanym ogrodzeniem, wymaga nie tylko uporządkowania, ale też prac remontowych i inwestycyjnych. W lutym br. rada miasta przeznaczyła na ten cel 94 tys. 100 zł. Dziś już wiadomo, że trzeba będzie jeszcze dołożyć pieniędzy. Podczas wizji w terenie, która odbyła się 22 maja, miejscy urzędnicy (naczelniczka wydziału ochrony środowiska Iwona Gawłowska, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Andrzej Hałaczkiewicz), przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski i pracownicy Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji uzgodnili plan działań oraz zakres prac nie tylko przy fontannie.

Dowiedzieliśmy się, że zostaną wytyczone i zrobione nowe alejki z kostki, a stare chodniki będą odnowione. Do rozbiórki przewidziane są schody od strony ul. Andriollego, które prowadzą na teren zielony. Trzeba też będzie zerwać i wywieźć warstwę ziemi, aby nawieźć nową pod planowane nasadzenia. Omówiono również remont fontanny, która wymaga uszczelnienia. Ma ona być obłożona kamieniami tak jak sąsiedni murek przy ciągu sklepów, a w środku znajdzie się tryskająca dysza. Odnowiona będzie też opaska wokół fontanny, gdzie zostaną ustawione ławki i wymienione zniszczone lampy. Jak zapewnił naczelnik Hałaczkiewicz, przed Bożym Ciałem znikną śmieci, które teraz pływają w fontannie.

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba będzie wycinać drzewa i krzewów przy planowanym powiększeniu parkingu od strony ul. Staszica (powstaną 43 miejsca w tym jedno dla osób niepełnosprawnych). Jarosław Margielski zaproponował, aby parking przesunąć o 1m-1,5 m w kierunku
ul. Staszica, co pozwoli ocalić rosnący przy fontannie cis i pozostały drzewostan.

Projekt nowego parkingu jest już gotowy. To koszt ok. 200 tys. zł. Gdy tylko rada miasta zabezpieczy w budżecie Otwocka brakujące pieniądze, będzie można ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę, i przystąpić do robót. Równolegle mają być prowadzone prace przy fontannie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.