Cechuje ich pasja do rzemiosła

OTWOCK: 70-LECIE SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZEJ.

Otwocka spółdzielnia rzemieślnicza ma już 70 lat. Z tej okazji działaczom ruchu spółdzielczego i pracownikom spółdzielni wręczono pamiątkowe odznaczenia i wyróżnienia

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w środę, 23 maja w sali bankietowej „Hada”. Licznie przybyłych gości i członków spółdzielni przywitał prezes Spółdzielni Rzemieślniczej „Ot-wock” Maciej Zieliński. Następnie przedstawił historię organizacji, sięgając do lat 50., 60., ale i do współczesnych. Przypomniał też najważniejsze inwestycje, takie jak otwarcie w 2000 roku pierwszej w powiecie otwockim automatycznej myjni samochodowej przy ul. Świderskiej. Kolejną ważną inwestycją była hala na tyłach budynku cechu przy ul. Kołłątaja, która jest wynajmowana na hurtownie.

A co dzisiaj? Od sześciu lat w każdy drugi wtorek miesiąca zarząd spółdzielni zaprasza członków na spotkania poświęcone sprawom związanym z prowadzeniem działalności rzemieślniczej. – Tematem spotkań jest możliwość nawiązywania współpracy kooperacyjnej. Rozmawiamy o funduszach pomo-
cowych dla firm, szansach na dotacje, współfinansowaniu działalności gospodarczej ze środków krajowych i unijnych, a także inwestycjach związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy – mówi Maciej Zieliński. Co roku spółdzielnia osiąga zysk, który dzielony jest między jej członków. W ciągu ostatnich pięciu lat była to kwota blisko 930 tys. zł.

Obecnie spółdzielnia zrzesza 96 członków. Przetrwała różne ustroje polityczne. Ma też plany na przyszłość. – Potrzeb jest dużo, chcemy teraz rozbudowywać nasze magazyny (na tyłach budynku przy ul. Kołłątaja – przyp. red.). Jeżeli dojdziemy do porozumienia z klientem docelowym, to pod niego będziemy tworzyć wspólną bazę magazynową – zapowiada w rozmowie z „Linią” prezes spółdzielni.

Głównym punktem obchodów 70-lecia było wręczenie odznaczeń i medali im. Jana Kilińskiego, w tym najwyższego odznaczenia spółdzielczego za zasługi dla spółdzielczości dla całej otwockiej instytucji przyznanego przez zgromadzenie ogólne krajowej rady spółdzielczej. Nie zabrakło też gratulacji i życzeń dalszego rozwoju spółdzielni dla jej władz i członków, które złożyli przedstawiciele lokalnego samorządu, komendant straży pożarnej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedstawiciele Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.