Nadzieja silniejsza niż lęk

JÓZEFÓW: KONCERT DLA DZIECI POSZKODOWANYCH W WYPADKACH.

Po raz dziewiąty Stowarzyszenie Bezpieczna Młodość im. Grzegorza zorganizowało koncert charytatywny na rzecz dzieci z powiatu otwockiego, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych. Wydarzenie jak zwykle zgromadziło liczną publiczność wrażliwą na potrzeby tych, którym trzeba przywracać nadzieję.

SYLWIA WYSOCKA

 

Koncert odbył się w piątek, 25 maja w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Poprzedziła go msza święta celebrowana przez bp. Marka Solarczyka, któremu organizatorzy dziękowali za szczególne wsparcie duchowe i solidarność. Na organizowane przez Stowarzyszenie Bezpieczna Młodość im. Grzegorza we współpracy z powiatem otwockim, miastem Józefów oraz „Linią Otwocką” wydarzenie przybyło wielu gości, m.in. starosta Mirosław Pszonka, wicestarosta Paweł Rupniewski, burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski, burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek, wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski, wójt Kołbieli Adam Budyta oraz mieszkańców. Szczególnym gościem była jedna z podopiecznych stowarzyszenia – dawna uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Otwocku Klaudia, która w wypadku straciła nogi, a dzięki udzielonej pomocy dziś jest świetnie radzącą sobie w życiu młodą kobietą.

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci patrona stowarzyszenia Grzegorza Zduńczyka. – Jest to dla mnie bardzo trudny dzień, tak jak trudne było dla mnie całe ostatnie 10 lat – przyznał ojciec Grzegorza, prezes Stowarzyszenia Stanisław Zduńczyk. – Przeżyłem ogromną tragedię. Straciłem to, co w życiu najważniejsze, dlatego dziękuję wszystkim, którzy przez te lata wspierali mnie oraz stowarzyszenie – podkreślił.

Gwiazdą wieczoru był zespół Cisza Jak Ta wykonujący liryczną poezję śpiewaną, m.in. utwory Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana czy Edwarda Stachury. Myślą przewodnią tego koncertu oraz całej akcji charytatywnej była nadzieja. To ona stała się natchnieniem do powstania stowarzyszenia i jak cytowała ks. prof. Wacława Hryniewicza prowadząca koncert Magdalena Kotarska, „nadzieja woła głośniej niż lęk”.

To właśnie nadzieję starają się nieść potrzebującym stowarzyszenie i wszyscy ludzie dobrej woli, którzy przez ostatnie lata z nim współpracowali, włączając się w tworzenie i ciągły rozwój wszystkiego, co jest jego udziałem.

Stowarzyszenie Bezpieczna młodość im. Grzegorza

n Powstało w marcu 2009 roku z inicjatywy mieszkańców powiatu otwockiego i Warszawy. Impulsem, który przyczynił się do tego, był tragiczny wypadek drogowy, który zakończył się śmiercią syna jednego z założycieli organizacji. Grzegorz Zduńczyk zginął w wieku 19 lat, u progu dorosłości. Każdego roku na drogach powiatu ginie wielu młodych ludzi. Dlatego członkowie stowarzyszenia chcą przeciwdziałać zagrożeniom poprzez uświadomienie młodym ludziom zagrożeń i promowanie pozytywnych postaw i odpowiedzialności. Stowarzyszenie przede wszystkim stawia więc na profilaktykę w środowisku młodzieżowym: promowanie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą i na lądzie, podstawy ratownictwa medycznego i niesienia pierwszej pomocy. Równie ważna jest pomoc młodym ofiarom wypadków, np. poprzez stypendia i pomoc materialną, ale też przeciwdziałanie poczuciu wyizolowania. Zajęcia, wycieczki i obozy integracyjne to część z zajęć aktywizujących. Ostatnio stowarzyszenie zaangażowało się m.in. w trwającą dwa lata akcję „Pomocy Klaudii”. Dzięki zbiórce kupiono protezy podudzia (24 tys. zł) oraz protezę dłoni (30 tys. zł).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.