Kto zapłaci za błędy?

500 MINUS ZA NIEPRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW RODO.

Trwa przepychanka między władzami powiatu otwockiego a wojewodą mazowieckim. Chodzi o prowadzony przez powiat terenowy punkt paszportowy w Otwocku. Wojewoda, czyli organ, który wydaje paszporty, chce, żeby za błędy związane z wdrażaniem przepisów RODO płacił powiat.

SYLWIA WYSOCKA

Otrzymaliśmy od wojewody mazowieckiego pismo, z którego wynika, że za każdy błąd popełniony w naszym punkcie w związku z wejściem w życie przepisów związanych z Unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO) mamy płacić 500 zł – informuje starosta Mirosław Pszonka. – Dla nas takie rozwiązanie jest absolutnie nie do przyjęcia i taką odpowiedź odesłaliśmy wojewodzie – dodaje.

Paszporty w Polsce wydaje, odmawia ich wydania lub je unieważnia wojewoda. Koszty związane z wydawaniem dokumentów są finansowane z budżetu państwa. Terenowe punkty paszportowe, takie jak w Otwocku, prowadzone są na podstawie zawartych porozumień przez powiaty, które otrzymują na to środki, ale często dokładają także pieniądze z własnych budżetów.

Terenowy punkt paszportowy w Otwocku mieści się w budynku otwockiego urzędu miasta przy ul. Armii Krajowej 5. Wielu mieszkańców powiatu wybiera to miejsce, chcąc załatwić sprawy związane z paszportami bez konieczności jechania do stolicy.

– Z tego punktu korzystają także mieszkańcy innych powiatów, a powiat otwocki dokłada do jego funkcjonowania ok. 200 tys. zł rocznie – tłumaczy wicestarosta Paweł Rupniewski. – Dlatego nie widzimy powodów, dla których mielibyśmy ponosić jeszcze dodatkowe koszty związane z wprowadzaniem nowych przepisów – dodaje.

Czy to oznacza, że funkcjonowanie punktu paszportowego w Ot-wocku stoi pod znakiem zapytania? Zobaczymy. – Samorząd powiatowy prowadzi punkt paszportowy jako zadanie zlecone i jeszcze dokłada do tego pieniądze. Na razie odesłaliśmy nasze stanowisko i czekamy na to, jaka będzie odpowiedź – mówi wicestarosta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.