Zreperują Mickiewicza

OTWOCK: BĘDZIE LEPSZY DOJAZD I DOJŚCIE DO PRZYCHODNI W ŚWIDRZE.

Są pieniądze na przebudowę ul. Mickiewicza. To dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów przychodni w Świdrze. Oprócz nowej jezdni przybędzie tam miejsc postojowych, powstanie chodnik i ścieżka pieszo-rowerowa.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Przy ul. Mickiewicza znajdują się przychodnia, dom spokojnej starości, a w pobliżu także kościół. W niedzielę jest tam problem z parkowaniem, bo brakuje miejsc. Ulica prowadzi też do ul. Turystycznej i plaży miejskiej. Jej przebudowę planowano od kilku lat, o co zabiegał radny z tego okręgu Jakub Kosiński. Jezdnia jest tu bardzo zniszczona, podobnie wyglądają chodniki. W tym roku przetarg, który miał wyłonić wykonawcę prac na odcinku od skrzyżowania z ul. Kołłątaja do ul. Turystycznej, był ogłaszany dwukrotnie. Przy drugim podejściu zabrakło 441 tys. zł (całość ma kosztować 870 tys. zł).

Podczas sesji 28 maja rada miasta zdecydowała o zwiększeniu kwoty na tę inwestycję, aby można było rozstrzygnąć przetarg. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem o 441 tys. zł deficytu w budżecie miasta i zaciągnięciem kredytu na pokrycie wydatków związanych z inwestycją. Obecny na sesji rady miasta wiceprezydent Piotr Stefański wyraził na to zgodę. – To, że udało się znaleźć dodatkowe pieniądze na ul. Mickiewicza i prezydent się na to zgodził, jest poparte racjonalnymi argumentami – mówi radny Kosiński, któremu udało się przekonać większość radnych do realizacji inwestycji w tym roku.

Więcej miejsc

Na ul. Mickiewicza oprócz nowej nakładki asfaltowej zostaną zrobione parkingi, chodnik, ścieżka pieszo-rowerowa i progi zwalniające. – Udało się wprowadzić zmiany do projektu. Polegają one na przesunięciu słupów i zwężeniu ulicy na pewnym odcinku, dzięki czemu powstaną dodatkowe miejsca parkingowe – wyjaśnia Kosiński.

Teraz są tam dwa parkingi. Zgodnie ze zmianami projektowymi, które wprowadzono po konsultacji z radnym Kosińskim, przewodniczącym rady miasta Jarosławem Margielskim oraz pracownikami wydziału gospodarki komunalnej, jeden parking zostanie zlikwidowany. – Znajduje się on w zbyt dużej odległości od przychodni, do plaży też jest daleko, praktycznie nikt tam nie parkuje, dlatego go likwidujemy. Za to odtworzony zostanie parking bliżej przychodni i powstaną dodatkowe miejsca postojowe (ok. 12-15) naprzeciwko jej budynku. Łącznie będzie prawie 30 miejsc postojowych – informuje Kosiński.

Dodatkowe wzmocnienie

Nowa ulica będzie z asfaltu, ale… – Chcemy wykorzystać trelinkę, która już tam jest. Na nią zostanie wylana masa asfaltowa, a na to położona specjalna siatka, która działa tak, żeby droga się nie niszczyła. Dopiero na tę siatkę będzie wylana warstwa ścieralna. To jest takie dodatkowe wzmocnienie jezdni – wyjaśnia radny.

Po stronie przychodni powstanie ścieżka pieszo-rowerowa o szerokości dwóch i pół metra, a po drugiej stronie, aż do skrzyżowania z ul. Turystyczną, będzie nowy chodnik. Pobocza zostaną zrobione z ekokostki, powstanie też odwodnienie.

Kiedy ruszy budowa? – Chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej. Zaraz zaczyna się sezon letni i nie powinno dojść do takiej kuriozalnej sytuacji, że ulicę prowadzącą do plaży zrobimy dopiero po wakacjach. Zależy nam, żeby udało się ją wyremontować wcześniej, zwłaszcza że ul. Turystyczna też ma być modernizowana. Rozmawiałem w tej sprawie z naczelnikiem wydziału inwestycji w urzędzie miasta i jest szansa, że przebudowa ul. Mickiewicza rozpocznie się jeszcze w czerwcu – mówi Jakub Kosiński.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.