Miejski autobus się opóźnia

JÓZEFÓW: KOMUNIKACJA MIEJSKA NIE W TYM ROKU.

W Józefowie co jakiś czas powraca dyskusja na temat uruchomienia autobusu jeżdżącego po mieście. Jego zwolennicy podkreślają, że będzie on odpowiedzią na potrzeby mieszkańców peryferiów, którzy chcą dojechać do centrum, urzędów czy ośrodków zdrowia. Nie zanosi się jednak na to, aby taka linia została uruchomiona w tym roku.

SYLWIA WYSOCKA

Pomysł autobusu miejskiego w Józefowie nie pojawił się w roku wyborów samorządowych. Na sesjach i komisjach regularnie przypominają o tym radni, zwłaszcza reprezentujący mieszkańców z odległych rejonów miasta. Dla osób starszych dojazd do urzędu czy przychodni miejskiej w centrum jest utrudniony i ograniczony, a czasami wręcz niemożliwy bez pomocy życzliwych osób jeżdżących samochodami. Dotychczas rozmowy kończyły się na niczym, a jednym z argumentów podnoszonych przez burmistrza była obawa, że linia może nie cieszyć się zainteresowaniem mieszkańców, a koszty będą niewspółmierne do korzyści. Mimo to po kilku spotkaniach z seniorami radni z komisji przestrzegania prawa i porządku publicznego sformułowali niedawno wniosek do burmistrza, żeby jeszcze w tym roku uruchomić linię komunikacji miejskiej.

Niestety, odpowiedź burmistrza nie napawa optymizmem. W tegorocznym budżecie nie było i nie ma pieniędzy zarezerwowanych na uruchomienie autobusu, który dowiózłby do centrum m.in. mieszkańców do-mów przy ul. Granicznej czy ul. Wyszyńskiego. „Uruchomienie linii autobusowej wiąże się z koniecznością budowy niezbędnej infrastruktury (zatoki, perony). W tym roku brakuje środków na realizację tego zadania” – czytamy w odpowiedzi na wniosek.

Komisja, której przewodniczy Maria Walkiewicz, nie składa broni. – Jeśli nie ma pieniędzy w tegorocznym budżecie, jako komisja zgłosimy we wrześniu wniosek o zabezpieczenie odpowiednich środków do budżetu na 2019 rok – zapowiadają radni. – Z moich obserwacji wynika, że tu nie chodzi tylko o seniorów, bo codziennie rano sznury samochodów podwożą pasażerów do centrum, do pociągów czy autobusów jadących do Warszawy. Dlatego jestem przekonany, że taka linia cieszyłaby się w godzinach szczytu dużym zainteresowaniem – twierdzi radny Grzegorz Nojszewski.

Komisja nie analizowała funkcjonowania linii pod kątem kosztów finansowych, nie ma także szczegółowych informacji, czy miałaby ona zostać uruchomiona we współpracy z ZTM. – Do dyskusji na ten temat powrócimy przy okazji rozmowy o przyszłorocznym budżecie – zapowiada Maria Walkiewicz.

Zapytaliśmy, co na to miasto. – Komunikacja miejska wewnątrz miasta była już uruchomiona w Józefowie kilka lat temu i nie spełniła swojej funkcji. Bardzo mały odsetek mieszkańców korzystał z autobusów i ich utrzymanie było nierentowne – tłumaczy Marek Banaszek, zastępca burmistrza Józefowa. – Rozumiemy jednak, że potrzeby i oczekiwania mieszkańców mogą się w tym zakresie zmieniać, dlatego przy konstruowaniu budżetu miasta na kolejny rok będziemy analizować nowe rozwiązania komunikacyjne – zapewnia wiceburmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.