Wezmą kasę, rezygnując ze stacji

KARCZEW: MĘSKA DECYZJA BURMISTRZA.

To burmistrz, a nie radni, zdecydował, że Karczew zrezygnuje ze starań o dotację na stację uzdatniania wody. Gmina o dofinansowanie projektu wodno-kanalizacyjnego wystąpiła razem z Celestynowem. Taka decyzja ma spowodować, że pieniądze na pozostałą część projektu będą w zasięgu gmin już w najbliższych tygodniach i jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa kanalizacji na osiedlu Zagóry.

SYLWIA WYSOCKA

W poprzednim numerze „Linii” pisaliśmy o trudnej decyzji władz Karczewa. Gmina razem z Celestynowem wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na unijne dofinansowanie wspólnego projektu wodno-ściekowego. Jego całkowita wartość wynosi 54 mln 629 tys. 622 zł brutto, a zakładane dofinansowanie to 28 mln 469 tys. 579 zł. Wartość wniosku złożonego przez Karczew opiewa na 17 mln 628 tys. 58 zł brutto. Gmina chciała za to zbudować ujęcie i Stację Uzdatniania Wody (SUW), magistralę wodociągową w części miejskiej oraz sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami na terenie osiedla Zagóry. Dotacja,
o którą ubiegał się Karczew, to blisko 2,8 mln zł na kanalizację i ok. 6 mln zł na budowę stacji uzdatniania wody.

Chociaż projekt Karczewa i Celestynowa przeszedł pozytywnie weryfikację i znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, pojawiły się schody. NFOŚ dopatrzył się, że w przeszłości unijne dofinansowanie na stację uzdatniania wody dla aglomeracji, w której znajduje się Karczew, zostało już przyznane. Chodzi o należącą do OPWiK stację w Otwocku. Co więcej, NFOŚ poprosił otwocką spółkę o ustosunkowanie się do karczewskiego wniosku. – Dla nas to jest ewenement: Narodowy Fundusz prosi inny podmiot, w tym przypadku otwocką spółkę, o komentarz do naszego wniosku! – mówi wiceburmistrz Karczewa Bartłomiej Tkaczyk. NFOŚ kilkakrotnie występował do władz Karczewa o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące stacji uzdatniania wody. Ostatecznie poinformował gminę, że powinna wykreślić z wniosku jej budowę (bo korzysta z otwockiej) lub ewentualnie uznać to za koszty niekwalifikowane projektu.

– Jeśli nie wykreślimy z wniosku stacji, finansowanie całego projektu Karczewa i Celestynowa stoi pod znakiem zapytania – poinformował radnych wiceburmistrz Tkaczyk. – Według NFOŚ rezygnacja ze stacji uzdatniania wody na obecnym etapie nie jest istotną modyfikacją projektu tylko zmianą zakresu rzeczowego. Wprawdzie jej obecność w projekcie dawała dodatkowe punkty, ale ich utrata nic nie zmienia, bo nasz wniosek nadal kwalifikuje się do dofinansowania – przekonywał.

Zgodnie z informacją władz Karczewa decyzję należy przekazać do Funduszu do 15 czerwca. Do tego czasu władze szukały jeszcze sposobów, żeby uniknąć konieczności wycofania z wniosku stacji uzdatniania wody, zastrzegając, że przed zbliżającym się upływem terminu konieczne będzie zwołanie posiedzenia komisji rady miejskiej w celu zaopiniowania proponowanego rozwiązania. Posiedzenie komisji ds. rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska odbyło się w poniedziałek, 4 czerwca. Obecni na nim radni Piotr Trzaskowski (przewodniczący), Agnieszka Salwa, Małgorzata Spirowska oraz przewodnicząca rady miasta Danuta Trzaskowska, która nie należy do komisji, skłaniali się ku rezygnacji z SUW, ale z powodu obecności zbyt małej liczby radnych ich opinia nie była wiążąca. W tej sytuacji burmistrz Dariusz Łokietek postanowił, że osobiście zdecyduje o zmniejszeniu zakresu wniosku. – Czas nagli, nie możemy dłużej czekać. Istnieje zagrożenie, że dofinansowania nie dostaniemy ani my, ani Celestynów. Zależy nam na dobrej współpracy z sąsiednią gminą, a warto też sięgnąć po pieniądze na kanalizację dla osiedla Zagóry – przekonywał burmistrz, który tuż po komisji kontaktował się z wójtem Celestynowa, żeby przekazać mu informację o rezygnacji z budowy stacji uzdatniania wody.

– Musimy szybko przekazać informację o decyzji władzom Celestynowa oraz firmie, która przygotowywała studium wykonalności projektu, żeby zmienić wszystkie załączniki – tłumaczył wiceburmistrz Tkaczyk. – Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, zmieniony projekt wyślemy do NFOŚ po 10 czerwca. Mamy nadzieję na podpisanie umowy o dofinansowanie na przełomie czerwca i lipca. Realizacja inwestycji rozpoczęłaby się w tym roku, a zakończyła w przyszłym – przewiduje wiceburmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.