Rodzina N od września

POMOC DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH RUSZY Z OPÓŹNIENIEM.

Od dwóch miesięcy rodziny, w których jest niepełnosprawne dziecko, czekają na ulgi i zniżki przysługujące im w związku z uchwalonym przez radę miasta w marcu programem „Rodzina N”. Urząd miasta informuje, że zacznie on obowiązywać po wakacjach.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Program „Rodzina N”, który jest rozszerzeniem działającego już piąty rok w Otwocku programu „Rodzina 3+”, został przyjęty na sesji 27 marca. Uchwała w tej sprawie pojawiła się w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 19 kwietnia, a uprawomocniła się 3 maja. Dlaczego tyle to trwało? Czy wojewoda tak długo zamieszczał uchwałę rady miasta na stronie? Czy urząd miasta w ogóle tej uchwały nie wysyłał? Odpowiedzi na te pytania radnego Krzysztofa Kłóska, autora projektu uchwały o programie „Rodzina N”, który złożył w imieniu Klubu Radnych PiS, nie padły podczas sesji rady miasta 28 maja.

– Mieszkańcy są tym sfrustrowani, bo słyszeli, że program został już dawno przyjęty. Dzwonią do urzędu i pytają, gdzie mogą starać się o karty uprawniające do zniżek, a tam wielka niewiadoma. Okazuje się, że projekt był przetrzymywany dwa miesiące i nie został wdrożony do realizacji, a rodzice nie mogą korzystać z pomocy – mówi w rozmowie z „Linią” radny Kłósek. – Gdy zapytałem wiceprezydent Otwocka, co z realizacją tego programu, była zaskoczona, że uchwała jest w mocy od 3 maja. A już wtedy można było zaczynać pracę nad wdrożeniem programu, gdyby tylko były chęci – uważa radny.

Na sesji Kłósek zapytał wiceprezydenta Piotra Stefańskiego, co proponuje w związku z uruchomieniem programu „Rodzina N” w Otwocku. Konkretnej odpowiedzi znów nie uzyskał, ale wiceprezydent obiecał przyjrzeć się sprawie i zająć nią. – Prace nad tym projektem zaczynają się tylko wtedy, gdy radni się o to upominają. Został on zignorowany przez magistrat, bo urzędnicy mogli zająć się nim już pod koniec marca – uważa Kłósek.

– Obecnie przygotowywana jest zmiana statutu Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), aby mógł on przyjmować wnioski i wydawać karty dla beneficjentów obu programów. Po uzgodnieniu statutu z radnymi zostanie podany termin naboru wniosków na ten rok. Będziemy starali się, żeby zniżki zaczęły obowiązywać od września – informuje „Linię” Paulina Jaworek z biura komunikacji społecznej w urzędzie miasta.

Zgodnie z informacjami, jakie podał OPS, w Otwocku mieszka ok. 250 rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. W tym roku w budżecie miasta radni zapisali 50 tys. zł na pomoc dla nich, czyli po 200 zł na rodzinę. – Nieznane są w tej chwili skutki finansowe wprowadzenia programu w pełnej wysokości. Ten rok traktujemy jako pilotażowy, musimy rozpoznać potrzeby, ponieważ nie otrzymaliśmy żadnych danych z urzędu. Nikt nie pomagał nam w przygotowaniu projektu, a nie jesteśmy w stanie określić, jak duże jest zapotrzebowanie na pomoc. Jednak bardzo nam zależało, żeby ten program ruszył w Otwocku – mówi Krzysztof Kłósek.

Program „Rodzina N” zapewnia m.in. zniżki na bilet do teatru, kina, muzeum, posiłki w szkołach i przedszkolach lub pobyt w żłobku, a także ulgi w opłatach za odbiór odpadów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.