Światła, rondo, wiadukt

JÓZEFÓW: NIEBEZPIECZNE SKRZYŻOWANIE CZEKA NA DECYZJĘ.

Dokumentacja wykonana, analiza przeprowadzona, a na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Nadwiślańskiej w Józefowie świateł jak nie było, tak nie ma. I szybko ich nie będzie. Miasto razem z zarządcą dróg wojewódzkich ma zdecydować, jakie rozwiązanie będzie tu najkorzystniejsze. Dopiero wtedy będzie szukać pieniędzy w budżecie, ale na pewno nie w tym roku…

SYLWIA WYSOCKA

O skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 801 (ul. Nadwiślańska) z ul. kard. Wyszyń- skiego w Józefowie pisaliśmy na łamach „Linii” wiele razy. W tym miejscu nie tylko tworzą się korki, ale dochodzi do wypadków, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Przez wiele lat władze miasta w odpowiedzi na apele mieszkańców w pismach do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zabiegały o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, prosząc np. o zamontowanie sygnalizacji świetlnej. W listopadzie 2017 roku po spotkaniu władz Józefowa z przedstawicielami MZDW podczas wizji lokalnej wydawało się nawet, że zarządca drogi da zielone światło do ustawienia tam nowoczesnej sygnalizacji i przebudowy skrzyżowania. Józefowscy radni przeznaczyli wtedy 100 tys. zł na aktualizację pochodzącej z 2009 roku dokumentacji projektowej. Pod koniec ubiegłego roku wiceburmistrz Marek Banaszek mówił radnym po spotkaniu z dyrektorem Rejonu Drogowego Otwock-Piaseczno Stanisławem Pawlakiem, że dokonanie aktualizacji do marca 2018 roku zwiększa szanse na szybkie powstanie świateł. Wiceburmistrz nie ukrywał jednak, że zaktualizowana dokumentacja miała dopiero otworzyć drogę do negocjacji z zarządcą drogi wojewódzkiej w sprawie zgody na to rozwiązanie.

Szybko okazało się, że wyasygnowanie z budżetu miasta pieniędzy na dokumentację nie wystarczyło. Na początku roku przed władzami Józefowa postawiono nowe zadanie, tzn. dokonanie oceny wpływu obecności świateł na skrzyżowaniu na płynność ruchu. Miasto zdecydowało się zlecić taką analizę. Jednak i to nie przybliżyło go do budowy sygnalizacji. Przeciwnie, z oficjalnej informacji wynika, że władze Józefowa wróciły do punktu wyjścia, bo nadal trwają rozmowy o tym, jakie rozwiązanie będzie w tym miejscu najlepsze.

– Na zlecenie miasta wykonano analizę różnych rozwiązań dla skrzyżowania ulic Nadwiślańskiej z kard. Wyszyńskiego: sygnalizacji świetlnej, wiaduktu i dużego ronda. W połowie maja opracowanie zostało przesłane do Urzędu Marszałkowskiego – informuje „Linię” zastępca burmistrza Józefowa Marek Banaszek. – Na początku czerwca spotkałem się z wojewódzkim inżynierem ruchu, który zapewnił, że rozumie problem komunikacji w tym rejonie, i obiecał, że ustosunkuje się do naszych propozycji w ciągu dwóch tygodni. Następnie będziemy zabiegać o to, aby w budżecie województwa na 2019 rok znalazły się pieniądze na wykonanie projektu wybranego rozwiązania. Realizacja inwestycji na pewno nie nastąpi więc w tym roku – dodaje Banaszek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.