Rowerowe szaleństwo w krainie dzików

KOLARSTWO MTB: MAŁA LIGA XC NA PÓŁMETKU SEZONU.

Etap w Wólce Mlądzkiej zadebiutował w cyklu Małej Ligi XC. Zawody po raz pierwszy rozgrywane na tej trasie okazały się sporym wyzwaniem dla kolarzy. Na starcie piątego etapu tym razem zabrakło dominujących w dotychczasowych wyścigach Marianny Żylik i Mateusza Rejcha.

MARCIN SULIGA

Była to druga, po ostatnim wyścigu w podcelestynowskim Lasku, premierowa trasa w tym cyklu. Wytyczona przez organizatorów ponad 3,5-kilometrowa pętla w Wólce Mlądzkiej okazała się sporym wyzwaniem dla zawodników, zwłaszcza że w wielu miejscach lasu dodatkowe przeszkody zafundowały uczestnikom… stada dzików. – Próbowaliśmy wytyczyć całą trasę dzień przed wyścigiem, ale spore stadko dzików nie pozwoliło nam dokończyć pracy i musieliśmy przyjechać tu wczesnym rankiem, aby wszystko dopiąć – mówił w trakcie imprezy jeden z organizatorów Maciej Mycielski.

Dominacja WKK

W najmłodszych kategoriach na starcie zabrakło kolarzy z MSR Mrągowo oraz Trezado, co skrzętnie wykorzystali kolarze Warszawskiego Klubu Kolarskiego, którzy triumfowali we wszystkich kategoriach. Bezkonkurencyjny w pierwszym wyścigu – zdobywając swój czwarty złoty medal – okazał się ponownie Jan Michalczyk. Zawodnik ze stolicy wyprzedził na podium swoich klubowych kolegów – Aleksandra Struzika i Stefana Mandesa. Wśród dziewcząt najlepsza była Hanna Mazurkiewicz. Zaraz za nią na metę dotarły druga w kategorii D2 Nikola Gliniecka (SKK Sokół Sokółka) oraz najlepsza w kategorii D1 Maria Ambrożkiewicz. – Na trasie było sporo piachu, zwłaszcza w dwóch miejscach było trudno przejechać, ale ogólnie nie był to najtrudniejszy etap. Poprzednie wyścigi były trochę trudniejsze, tym bardziej że dziś na starcie brakowało mojej najgroźniejszej rywalki Liwii Michalczyk, która złamała rękę i nie mogła wystąpić – stwierdziła po zakończeniu wyścigu Ambrożkiewicz.

Wykorzystana nieobecność

Drugi wyścig młodzików toczył się już – w przeciwieństwie do najmłodszych kategorii – na pełnym okrążeniu. Na dwóch pętlach najlepiej radził sobie Maciej Jarosławski, który zyskał na początku sporą przewagę, ale w końcówce dość niebezpiecznie zaczął do niego skracać dystans klubowy kolega Mikołaj Langer. – Początek nie był trudny, bo długi fragment jechaliśmy po płaskim terenie, ale potem był podjazd i nieco ostrzejszy zjazd i tam udało mi się odskoczyć rywalom – mówi triumfator drugiego wyścigu. – Na drugim okrążeniu miałem już pewną przewagę, ale nie było łatwo ją utrzymać. Mocno świecące słońce, do tego dużo piaszczystych fragmentów – to wszystko nie ułatwiało walki, ale tak naprawdę o to w tym chodzi. Trasy Małej Ligi XC zawsze są wymagające. Nie tak łatwo zrobić na płaskim Mazowszu fajny wyścig, a tu zawsze organizatorzy znajdą jakieś górki, które uatrakcyjnią walkę na trasie – dodaje kolarz WKK.
Od początku rywalizacji nie było niewiadomych w kategorii młodziczek. Na starcie pojawiła się tylko Łucja Wierzbicka (Triathlon Siedlce) i to ona – choć nie w sportowej walce – zdetronizowała po 11 zwycięstwach z rzędu nieobecną w Wólce Mlądzkiej Mariannę Żylik.

O włos

Po dwóch wyścigach przerwy ponownie doszło do konfrontacji trzech najlepszych kolarzy kategorii Masters II. Piotr Małek i triumfator poprzedniego etapu w Lasku Adam Ostrowski ostrzyli sobie zęby na zwycięstwo, ale po raz kolejny przypadło ono Danielowi Pepli. Zawodnik Trezado o włos wyprzedził drugiego na mecie Małka. Blisko czołówki trzeciego wyścigu uplasował się również najlepszy w klasyfikacji generalnej Masters III Jarosław Mitas. Zawodnik Kliniki Rowerów dojechał na szóstej pozycji. – Trasa była bardzo sucha i przez to niezwykle niebezpieczna. Wielu zawodników zaliczyło jakieś uślizgi czy nawet wywrotki głównie na piaszczystym zjeździe w połowie pętli. Pogoda też dawała się we znaki, ale ja wolę się ścigać w takich warunkach, niż gdy jest chłodno, i liczę, że podobna pogoda będzie nam towarzyszyć podczas następnych wyścigów
– stwierdził Mitas.

Sporo emocji towarzyszyło rywalizacji kobiet. Podczas piątej eliminacji ostrą walkę o miano najszybszej kobiety wyścigu stoczyły Urszula Luboińska i Klaudia Cichacka. Mimo kłopotów na trasie wygrała Luboińska, natomiast Cichacka musiała zadowolić się zwycięstwem w kategorii Elita.

– Trasa nie była trudna technicznie, ale upał był naprawdę dokuczliwy – stwierdziła Luboińska. – Na czwartym okrążeniu chwila dekoncentracji kosztowała upadek przez kierownicę i bałam się, że stracę to, co udało się wcześniej wypracować. Długo nie mogłam nałożyć łańcucha, przez co straciłam cenne sekundy. Na szczęście w końcu sobie poradziłam z tym defektem i dotarłam na metę przed rywalkami – dodaje Luboińska.

Rejch zdetronizowany

Nieobecność dotychczasowego dominatora tegorocznych wyścigów Małej Ligi XC Mateusza Rejcha wykorzystał Michał Cąpała. On też najszybciej pokonał okrążenie podczas piątej eliminacji. Zawodnik RMF FM HEG Koła Warszawa okrążenie o długości 3,5 km pokonał w 10:16.211.

Wyniki

 • Kids C2
  1. Jan Michalczyk (WKK)
  2. Aleksander Struzik (WKK)
  3. Stefan Mandes (WKK)
 • Kids D2
  1. Hanna Mazurkiewicz (WKK)
  2. Nikola Gliniecka (SKK Sokół)
  3. Weronika Skrzyńska (Logo Service)
 • Kids C1
  1. Michał Struzik (WKK)
  2. Maciej Rogalski (WKK)
  3. Mikołaj Pożyczka (Radom)
 • Kids C2
  1. Maria Ambrożkiewicz (WKK)
  2. Aleksandra Dorsz (Kamyk Radzymin)
  3. Julianna Kramska (Kamyk Radzymin)
 • Młodzik
  1. Maciej Jarosławski (WKK)
  2. Mikołaj Langer (WKK)
  3. Bartosz Węgrzynowski (GO Sport AK Sped)
 • Młodziczka
  1. Łucja Wierzbicka (Triathlon Siedlce)
 • Masters II
  1. Daniel Pepla (Trezado)
  2. Piotr Małek (Ibox Team)
  3. Adam Ostrowski (AdiOstry Team)
 • Junior Młodszy
  1. Jakub Budziński (MTB Suwałki)
  2. Jan Ambrożkiewicz (WKK)
  3. Bartosz Rękawek (Triathlon Siedlce)
 • Masters III
  1. Jarosław Mitas (Klinika Rowerów)
  2. Tomasz Kuchniewski (myBike)
  3. Valeriy Burlyay (Onbikes)
 • Masters IV
  1. Sławomir Wysocki (Patent Team)
  2. Tomasz Kuczewski (Trezado)
  3. Ludwik Majorczyk (Żagań)
 • Ladies
  1. Urszula Luboińska (Trezado)
  2. Anna Pietkiewicz (MTB Suwałki)
  3. Justyna Małek (Ibox Team)
 • Elita kobiety
  1. Klaudia Cichacka (Baran Cycling)
  2. Joanna Oziemska (WGR Team)
 • Junior
  1. Marcel Sobczyk (Infokolarz)
  2. Jan Kamela (WKK)
  3. Kamil Erber (WGR Team)
 • Masters I
  1. Jan Czapliński (Kombike)
  2. Artur Mioduszewski (Trezado)
  3. Łukasz Giziński (Absolute Bike)
 • Elita mężczyzn
  1. Michał Cąpała (RMF FM)
  2. Tomasz Pietrzycki (T.Bike)
  3. Maciej Samborski (PTR Dojlidy)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.