Kąpiel ryzykowna

POWIAT: WODA W RZECE CZYSTA, ALE…

Rzeka Świder to jedno z ulubionych miejsc plażowiczów. Na wysokości Otwocka i Józefowa znajduje się plaża miejska jest też wiele dzikich miejsc, gdzie mieszkańcy w gorące dni szukają ochłody. Niedawno pobrano próbki wody, aby sprawdzić, czy w rzece można się kąpać. Badania zlecił tylko Józefów. Otwock bazując na wynikach sąsiedniej gminy, planuje zlecić je dopiero za jakiś czas.

AGNIESZKA JASKULSKA

Świder jest rzeką bardzo zmienną, o czym świadczy duża rozbieżność wyników badań robionych na przestrzeni kilku dni, a nawet w ostatnich latach. – Jednego dnia woda jest czysta, a w kolejnych odnotowuje się przekroczenie norm. Jeszcze kilka lat temu w Świdrze co roku stwierdzono duże stężenia salmonelli i innych bakterii powodujących poważne dolegliwości żołądkowe – tłumaczą inspektorzy sanepidu.

Jak podkreślają, Świder jest rzeką o wartkim nurcie, dzięki czemu zanieczyszczenia lub bakterie „przepływają”, a nie mnożą się, jak to często dzieje się w stawach i akwenach. Na początku czerwca nad jeziorkiem Moczydło w Karczewie interweniowała straż pożarna, bo mieszkańcy obawiali się, że ktoś wylał do zbiornika toksyczne substancje. Po zbadaniu wody przez specjalną strażacką grupę chemiczną okazało się, że w wodzie… zakwitły glony.

– W akwenie, w którym pojawiły się sinice, glony lub widać, że woda jest brudna, śmierdząca albo pływają w niej martwe ryby, zdecydowanie nie należy się kąpać – ostrzega sanepid. – To są sytuacje, gdy gołym okiem widać, że woda nie jest czysta. Niestety, nie da się tego samego stwierdzić, jeśli woda jest skażona bakteriami, metalami ciężkimi lub zostały przekroczone wskaźniki zanieczyszczeń. To można stwierdzić dopiero po pobraniu próbek wody i jej zbadaniu w laboratorium – podkreślają inspektorzy z sanepidu. I dodają: – Najważniejsze, aby pilnować dziecka i nie pozwolić mu pić wody, nabierać jej do buzi, nurkować. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się różne dolegliwości jelitowo-żołądkowe, biegunka – ostrzegają pracownicy sanepidu.

Plażowanie, ale nie kąpanie…

Na terenie powiatu otwockiego jest wiele dzikich plaż, stawów, jeziorek i akwenów, w których kąpią się dorośli, dzieci czy zwierzęta. Przypominamy, że Świder, który przepływa m.in. przez gminy: Kołbiel, Wią-zowna, Otwock i Józefów, nie ma wyznaczonego kąpieliska ani miejsca przeznaczonego do kąpieli, mimo że przy moście dawnej kolejki wąskotorowej w Świdrze jest zorganizowana plaża miejska. – W rozumieniu przepisów ustawy na terenie Otwocka nie ma wyznaczonego kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, które jest wydzielone i oznakowane – przypomina Paulina Jaworek z biura komunikacji społecznej otwockiego urzędu. – W związku z tym na kąpiele w Świdrze decydujemy się na własną odpowiedzialność – podkreśla Jaworek. Podobnego zdania są urzędnicy z Józefowa i gmin, przez które rzeka przepływa.

Co roku samorządy zlecają badania wody. Są one najczęściej wykonywane przez laboratorium, a nie sanepid, który podlega surowym przepisom. W tym roku tylko Józefów chciał mieć pewność, że woda w Świdrze spełnia normy
i nie zagraża zdrowiu plażowiczów. – Zleciliśmy badania bakteriologiczne laboratorium SGS Polska.

25 maja pracownicy pobrali próbki wody ze Świdra – podkreśla Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta w Józefowie. – Po zbadaniu próbek okazało się, że w tym dniu woda nie przekraczała norm. Trzeba pamiętać, że woda w Świdrze jest zmienna i na kąpiele w rzece decydujemy się na własną odpowiedzialność – podkreśla Olesińska. Aby mieć pewność, że woda nadaje się do kąpieli, trzeba by ją badać codziennie.

Otwock dopiero zleci badania

O wyniki badań „Linia” zapytała także miasto Otwock, które zorganizowało miejską plażę nad rzeką i na początku czerwca oficjalnie rozpoczął się tam sezon dla plażowiczów. Okazało się, że przed otwarciem plaży nie przeprowadzono ani nawet nie zlecono badań wody.

– W ubiegłych latach pobór i badanie próbki wody płynącej z rzeki na wysokości plaży miejskiej przy moście dawnej kolejki wąskotorowej zlecano Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Otwocku. Jednak w tym roku otwocki sanepid odmówił pobrania próbek wody – zaznacza Jaworek. – Ze względu na to, że Urząd Miasta w Józefowie zlecił badania bakteriologiczne wody przy moście dawnej kolejki wąskotorowej, z których wynika, że w dniu poboru próbek woda nie przekraczała norm, otwocki urząd zleci takie badania za mniej więcej miesiąc – tłumaczy Jaworek.

Jedynym miejscem w powiecie otwockim, gdzie można bezpiecznie się kąpać pod czujnym okiem ratownika i w czystej, przebadanej przez sanepid wodzie, jest płatne kąpielisko w Kącku w gm. Wiązowna.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.