Świerki zamiast sosen

OTWOCK: POSADZILI… BY PRZESADZIĆ.

Przy wjeździe do Otwocka, który szczyci się mianem miasta z sosnowym klimatem, na wydmie posadzono… srebrne świerki.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Szpaler ok. 50 młodych drzewek wzdłuż chodnika przy ul. Kołłątaja pojawił się w ubiegłym tygodniu. Jak się okazało, świerki są nasadzeniami zastępczymi. Miejsce, w którym mają rosnąć, wskazali miejscy urzędnicy z wydziału inwestycji.

– Świerki zasłonią wydmę porośniętą sosnami oraz wejdą na wyremontowany chodnik – zwrócił uwagę przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski na komisji ochrony środowiska w środę, 13 czerwca. Sprawę zgłosili do niego mieszkańcy. Dlatego na komisji został przegłosowany wniosek Margielskiego, aby na przyszłość nasadzeniami zastępczymi w Otwocku zajmował się wydział ochrony środowiska, a nie wydział inwestycji. Pracownik ochrony środowiska zapewnił na komisji, że świerki na jesieni zostaną przesadzone. Gdzie? Jeszcze nie wiadomo.

– Nie rozumiem, dlaczego na sosnowej wydmie sadzi się srebrne świerki, obce naszemu krajobrazowi. Rozumiem, że nie jest to przemyślane działanie twórcze. Trzeba odgórnie wprowadzić rozporządzenia krajobrazowe, bo to wstyd – skomentował sprawę Wiktor Lach, prezes fundacji „Dobra Przestrzeń” i społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.