Co wyjdzie z dziury?

OTWOCK: WAŻĄ SIĘ LOSY CZĘŚCI TERENU NIEDOKOŃCZONEJ INWESTYCJI.

Miasto odzyskało część terenu wielkiej dziury i co dalej? Co z nieruchomością w środku, która należy do spółki Delta? Mimo że w urzędzie miasta odbyła się specjalna konferencja prasowa, te pytania nadal pozostają bez odpowiedzi. Zanim prezydent zdecyduje o przyszłości dziury, najpierw zostanie przeprowadzona społeczna debata.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Konferencja odbyła się w poniedziałek, 11 czerwca. Zaproszono nie tylko media, lecz także radnych i mieszkańców. Przyszła garstka osób, być może ze względu na godzinę spotkania, bo o 17 wielu otwocczan było jeszcze w pracy.

– 5 lipca chcemy zorganizować w Teatrze im. Jaracza publiczną debatę o tym, co dalej z nieruchomością po dawnej inwestycji Dorexu. Chcielibyśmy usłyszeć propozycje mieszkańców – zakomunikował wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański. – Na to spotkanie przygotujemy propozycje prezydenta odnośnie do dysponowania nieruchomością. Po zebraniu wszystkich pomysłów
– mieszkańców, radnych i prezydenta – zamierzamy przygotować ankietę i wybrać rozwiązanie cieszące się największą popularnością. Ta propozycja będziemy później konsultowana społecznie – dodał Stefański.

Na nasze pytanie, czy miasto podejmie działania w kierunku pozyskania prawa własności do działki w środku (obecnie należy do spółki Delta), aby dysponować całym terenem niedokończonej galerii, wiceprezydent odpowiedział: – Możemy zastanowić się, czy spółka Delta byłaby skłonna poprzez współpracę z miastem zagospodarować ten teren, czy go sprzedać. Za taką kwotę, za jaką spółka kupiła nieruchomość, zawsze w drodze wywłaszczenia jesteśmy w stanie ją pozyskać. Ale dużo taniej byłoby wypracować kompromis z firmą Delta. Jego warunki i zastosowane rozwiązania zależą od tego, co mieszkańcy widzieliby w tym miejscu. Dopóki nie ustalimy, co miałoby tam powstać, każda rozmowa z firmą Delta jest przedwczesna. Inaczej trzeba by rozmawiać, jeśli mieszkańcy chcieliby tam kino, galerię handlową albo cokolwiek innego, a inaczej, jeśli miałby tam powstać teren zielony – uważa Stefański.

– Wyrok sądu nie daje nam żadnej możliwości odgrodzenia terenu oraz samodzielnego jego funkcjonowania, jeśli nie mamy działki w środku. Czy te konsultacje nie są przedwczesne, zwłaszcza w sytuacji, gdy pytamy, co tam ma być. To władze miasta przede wszystkich powinny mieć jasny plan postępowania – zabrał głos obecny na konferencji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Na co wiceprezydent odpowiedział: – Jeśli mieszkańcy zdecydują, że jednak ma powstać galeria, łatwiej jest rozmawiać ze spółką Delta, żeby uczestniczyła w tej inwestycji jako współudziałowiec, tworząc np. spółkę celową, niż na siłę kupować od niej nieruchomość. Jeżeli okazałoby się, że mieszkańcy życzą sobie, żeby powstał teren zielony z fontanną i garażem podziemnym na bazie tego, co zostało już zbudowane, należy zastanowić się, w jaki sposób najlepiej przejąć nieruchomość. Może zanim zostanie stwierdzone, czy jest to samowola budowlana, czy nie, dojdziemy do porozumienia ze spółką Delta i nabędziemy tę nieruchomość – mówił Stefański. Na pytanie przewodniczącego rady miasta, czy zdaje sobie sprawę, że działka spółki Delta ma obciążoną hipotekę na ok. 20 mln zł, wiceprezydent odpowiedział, że tak, i zapewnił, że na obecnym etapie nie prowadzono rozmów z przedstawicielami spółki.

Na konferencji poinformowano też, że inwestor (spółka Dorex/ Development Otwock) może w ciągu trzech lat od daty ogłoszenia wyroku sądu apelacyjnego (tj. od 7 czerwca br.) złożyć wniosek o odszkodowanie za naniesienia. – Nie trzeba czekać z zakończeniem procesu o naniesienia, żeby podjąć działania w sprawie sposobu zagospodarowania tego terenu. To, w którym kierunku miasto będzie chciało iść, zależy od mieszkańców – przekonuje reprezentujący urząd miasta Mariusz Pomarański. – Prezydent jeszcze przed procesem nakazał nam opracować strategię, która miała przygotować miasto na potrzeby poprowadzenia takiego procesu. Jestem przekonany, że ten proces wygramy, ale nie mogę tego zaręczyć – zastrzegł mecenas.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.