Działkę z lokatorem pilnie oddam

TBS CHCE BUDOWAĆ 100 NOWYCH MIESZKAŃ.

Józefów chce przekazać spółce TBS leżące przy ul. Rejtana działki o łącznej powierzchni ok. 7,5 tys. m2. Na takiej nieruchomości gminna spółka może wybudować nawet sto nowych mieszkań. Jest tylko jeden problem…

SYLWIA WYSOCKA

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Józefowie dysponuje ponad 560 lokalami na sześciu osiedlach, w tym także przy ul. Rejtana. Wkrótce ta liczba może się jeszcze powiększyć. Na czerwcowej sesji burmistrz przedstawił radnym uchwałę, zgodnie z którą miasto ma przekazać spółce kolejne grunty pod budowę mieszkań w systemie TBS. Chodzi o działki przy ul. Rejtana 7a, 7b , 7c, 7d i przy ul. Wczasowej. Łącznie to 7551 m2. Ich przekazanie ma służyć wybudowaniu domów wielorodzinnych zaspokajających potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej.
– W ostatnich latach zostały tam oddane do użytku kolejne budynki 30-lokalowe. Ponieważ przy ul. Rejtana mamy jeszcze 7,5 tys. metrów, jest tam właściwy miejscowy plan zagospodarowania, teren jest uzbrojony, a według analiz można tam wybudować 90-100 nowych mieszkań, chcielibyśmy, żeby TBS pod naszym nadzorem mogło tam zrealizować taką budowę i starać się o zdobycie dofinansowania. Do tego powinno być właścicielem terenu – wyjaśnia wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek.

Szkopuł jednak w tym, że na terenie miejskiej nieruchomości… mieszka lokator. Nie tylko uiszcza miastu należne opłaty, lecz także jest w posiadaniu wyroku Sądu Rejonowego w Otwocku, który sankcjonuje jego zamieszkiwanie na zajmowanym terenie. – Co z tym lokatorem, jeśli nadal będzie zajmował tam nieruchomość? TBS niczego nie będzie mogło zbudować? – pytała wiceburmistrza na jednej z komisji budżetowych radna Barbara Kaczorek.

– Faktycznie, ktoś tam mieszka. Jest to ostatni lokator na tej nieruchomości – przyznał Banaszek. – Zrobiliśmy pierwsze podejście w sądzie, okazało się nieskuteczne, lokator się wybronił. Jestem jednak przekonany, że zdołamy ten problem rozwiązać. Mam nadzieję, że w kolejnej instancji uda się przekonać sąd, że chcemy poprawić sytuację mieszkaniową w mieście. Na wskazanym terenie planujemy wybudować około stu mieszkań, na które mamy listę oczekujących. Może sąd porówna wtedy wagę interesu jednej osoby, która tam mieszka, z interesem stu rodzin – podkreślał. Trochę bardziej sceptyczna jest przewodnicząca komisji budżetowej, a zarazem zastępca dyrektora ds. zarządu budynkami w spółce TBS Urszula Zielińska.

– Akt notarialny przekazania TBS-owi tej nieruchomości powinien być sporządzony wtedy, gdy kwestia lokatora zostanie uregulowana. Gmina prowadzi już bardzo długo tę sprawę. Oby tylko nie skończyło się tak, że problem będzie miało TBS i pojawi się opinia, że to ono sobie z nim nie radzi – zaznacza. – Nawet jeśli sprawa nie będzie rozstrzygnięta przed podpisaniem aktu, to w naszym wspólnym interesie jest szybkie i skuteczne działanie, żeby tę działkę „wyczyścić’ – komentuje wiceburmistrz Banaszek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.