Przechodź bezpiecznie

FINAŁ II EDYCJI WSPÓLNEJ AKCJI POLICJI, SAMORZĄDÓW I „LINII”.

Przez ponad dwa tygodnie Czytelnicy „Linii” wskazywali niebezpieczne przejścia na terenie powiatu otwockiego, które powinny zostać wyposażone w nowoczesne, ledowe oświetlenie. Najwięcej osób upominało się o doświetlenie przejścia dla pieszych i rowerzystów na drodze powiatowej z Otwocka do Celestynowa. W akcji uczestniczyło ponad 250 osób!

AGNIESZKA JASKULSKA

Druga edycja wspólnej akcji Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, lokalnych samorządów i „Linii Otwockiej” cieszyła się dużym zainteresowaniem Czytelników i internautów. W głosowaniu, które zakończyło się w czwar- tek, 14 czerwca, uczestniczyło 257 osób. Wskazywały one niebezpieczne przejścia drogą mailową, telefonicznie, poprzez SMS lub w komen- tarzu na stronie http://www.linia.com.pl oraz Facebooku „Linii Otwockiej”. Czytelnicy zgłosili 27 przejść dla pieszych i pieszo-rowerowych na terenie powiatu otwockiego, które powinno się doświetlić, dzięki czemu pieszy lub rowerzysta będzie bardziej widoczny dla kierowcy.

Wielu Czytelników wskazywało przejścia przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i ul. Reymonta w Otwocku. W tym miejscu planowane jest rondo, dlatego nie będzie ono brane pod uwagę. Podobnie jest z przejściem na ul. Batorego na wysokości ul. Olszowej w Otwocku, gdzie miasto zaplanowało doświetlenie zebry jeszcze w tym roku.

Czytelnicy najczęściej zgłaszali przejście pieszo-rowerowe na drodze powiatowej Otwock–Celestynów na wysokości dawnego Pol-Hotelu w Pogorzeli, gdzie niedawno doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty. Podkreślali, że wszystkie przejścia na tej drodze powinny być oświetlone, bo na tym odcinku nie ma latarni. – Konieczne jest oświetlenie trzech przejść pieszo-rowe-rowych na drodze powiatowej Otwock–Celestynów – napisała w SMS-ie pani Jadwiga. – W ciemnościach wysepki stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców. Ciągle dochodzi tam do wypadków. Piesi i rowerzyści, którzy muszą przejść na drugą stronę ulicy (bo tak została zbudowana), narażają się na śmierć. I właśnie w Pogorzeli zginął człowiek. Nigdzie tak bardzo nie są potrzebne światła jak tam – zaznacza pani Jadwiga. Podobnego zdania jest inny Czytelnik. – Kierowcy nie widzą pieszych i rowerzystów na nieoświetlonych przejściach. Przejeżdżają tu też rowerzyści, których nie widać w ciemności. Mam nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie i nie będzie przybywać poszkodowanych – napisał pan Sylwester.

Pan Wiesław wskazał inne pasy, na których piesi są ignorowani przez kierowców. – Przejście na ul. Karczewskiej w Otwocku przy przystanku autobusowym na wysokości osiedla Stadion jest bardzo ruchliwą drogą. Na drugą stronę przechodzi się z duszą na ramieniu – komentuje pan Wiesław, który zadzwonił do redakcji. Tak samo uważa pan Józef. – Jestem emerytem i boję się przechodzić przez te pasy, bo kierowcy i motocykliści pędzą tam i nie chcą się zatrzymywać, kiedy pieszy próbuje przejść np. do szpitala albo na przystanek autobusowy – zwraca uwagę pan Józef, który zadzwonił do redakcji.

Z kolei pan Krzysztof na Facebooku zgłosił przejście na ul. Samorządowej na wysokości ul. Sło- wackiego w Otwocku, które stanowi dojście do liceum. Pani Elżbieta wskazała pasy na ul. Żeromskiego w Otwocku na wysokości kościoła pallotynów. Pan Paweł w mailu do redakcji jako bardzo niebezpieczne określił przejście przez al. Nadwiślańską przy skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego w Józefowie, a pani Grażyna przysłała nawet dokładną mapkę, gdzie znajduje się niebezpieczne przejście na ul. Reymonta w Otwocku, które trzeba doświetlić. – Chodzi o pasy na wysokości osiedla Meran od strony bloku 25a. Kierowcy i motocykliści nagminnie przekraczają prędkość na ul. Reymonta – napisała Czytelniczka.

Które przejścia są niebezpieczne?

Czytelnicy wskazali niebezpieczne przejścia, które powinny zostać wyposażone w ledowe oświetlenie. Listę przedstawiliśmy powiatowemu komendantowi policji mł. insp. Hubertowi Białogrodzkiemu. – Teraz będziemy weryfikowali miejsca, które wskazali mieszkańcy powiatu otwockiego m.in. według liczby zdarzeń drogowych i biorąc pod uwagę zwiększenie bezpieczeństwa w danej lokalizacji – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Na koniec swoje wnioski i sugestie Czytelników „Linii” policja przedstawi samorządom i zarządcom dróg, którzy będą mogli zaplanować modernizację wytypowanych przejść.

 • Przejście pieszo-rowerowe w Pogorzeli (gm. Celestynów) na wysokości dawnego Pol-Hotelu – droga powiatowa Otwock–Celestynów, niedawno doszło tam do śmiertelnego potrącenia rowerzysty (zgłaszało 29 osób).
 • Trzy przejścia dla pieszych i rowerzystów na drodze powiatowej Otwock–Celestynów, chodzi o odcinek Pogorzel–Otwock (21 osób).
 • Ul. Batorego na wysokości ul. Olszowej w Otwocku, naprzeciwko przedszkola i dużego osiedla (20 osób).
 • Ul. Karczewska w Otwocku na wysokości bloku nr 51 przy przystanku autobusowym i szpitalu powiatowym (19 osób).
 • Ul. Żeromskiego w Otwocku na wysokości kościoła pallotynów (17 osób).
 • Przejście na skrzyżowaniu ul. Reymonta z ul. Żeromskiego w Otwocku (17 osób).
 • Ul. Reymonta w Otwocku na wysokości nr 25a i osiedla Meran (17 osób).
 • Al. Nadwiślańska przy skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego w Józefowie (14 osób).
 • Ul. Kraszewskiego na wysokości nr 85 i ul. Ambasadorskiej w Otwocku – dojście do SP nr 6 (14 osób).
 • Skrzyżowanie ul. Wiejskiej z ul. Wawerską w Otwocku (12 osób).
 • Ul. Andriollego w Otwocku na wysokości nr 47, banku i OSM (11 osób).
 • Ul. Staszica na wysokości ul. Kupieckiej w Otwocku (10 osób).
 • Skrzyżowanie ul. Reymonta z ul. Samorządową w Otwocku (9 osób).
 • Skrzyżowanie ul. Samorządowej z ul. Słowackiego w Otwocku obok LO im. J. Słowackiego (9 osób).
 • Ul. Fabryczna 1 w Celestynowie przy SP w Starej Wsi w gm. Celestynów (9 osób).
 • Skrzyżowanie ul. Narutowicza z ul. Zamenhofa w Otwocku (Śródborów) na wysokości osiedla i sklepu (6 osób).
 • Ul. Warszawska w Otwocku na wysokości nr 30a przy dawnym kinie „Promyk” (6 osób).
 • Skrzyżowanie ul. Warszawskiej z ul. Leśną w Otwocku na wysokości przejścia dla pieszych przez tory (7 osób).
 • Ul. Warszawska w Otwocku w okolicy ul. Czaplickiego – tymczasowe przejście do PKP (2 osoby).
 • Ul. Żeromskiego w Otwocku na wysokości nr 16 i biblioteki. n Skrzyżowanie ul. Sportowej z ul. Ślusarskiego w Otwocku obok OKS-u.
 • Skrzyżowanie ul. Reymonta z ul. Goldflama w Otwocku przy osiedlu mieszkaniowym.
 • Ul. Warszawska w Otwocku na wysokości nr 27 przy elektrowni.
 • Ul. Andriollego na wysokości nr 49 w Otwocku.
 • Przejścia przy rondzie Herberta (ulice Andriollego, Filipowicza i Matejki) obok parku miejskiego w Otwocku.
 • Przejście ul. Kołłątaja róg ul. Rzemieślniczej w Otwocku.
 • Przejście ul. Armii Krajowej na wysokości ul. Sosnowej w Otwocku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.