Parking już nie wstrzymuje ścieżki

MIASTO WZNOWIŁO INWESTYCJĘ PRZY UL. KRASZEWSKIEGO.

Gdzie przebiega granica między Karczewem a Otwockiem? Do niedawna widać to było po… ścieżce rowerowej. Mieszkańcy Karczewa już jeździli po równym asfalcie. Po otwockiej stronie – tylko gruz i piach. Na drodze do budowy ścieżki przy ul. Kraszewskiego stanął… prywatny parking. Na szczęście problem udało się rozwiązać, miasto wznowiło inwestycję i zapowiada, że trasa będzie gotowa do końca czerwca.

SYLWIA WYSOCKA

Kilkanaście miesięcy temu Otwock razem z Józefowem, Karczewem, Wiązowną, Sulejówkiem i Halinowem otrzymał dofinansowanie na budowę sieci ścieżek rowerowych o łącznej długości prawie 50 km. Tyle że każda z gmin realizuje swój odcinek inwestycji we własnym tempie. Bywa więc i tak jak w przypadku ul. Kraszewskiego w Otwocku, która przechodzi w ul. Wyszyńskiego w Karczewie.
Na jednej prostej drodze – na odcinku karczewskim ścieżka istnieje już od kilku tygodni, na otwockim roboty na dłuższy czas stanęły.

– Sezon rowerowy w pełni. Otwock chwali się, że za chwilę uruchomi system rowerów miejskich, a tymczasem jadąc od strony Karczewa ul. Wyszyńskiego cywilizacja urywa się wraz z granicą z Otwockiem. Po stronie karczewskiej jest asfalt, po otwockiej – zarastający trawą gruz i nic się nie dzieje – skarżyli się na początku czerwca Czytelnicy „Linii”.

Zapytaliśmy Krystynę Olesińską, rzeczniczkę Józefowa, który jest liderem projektu, czy nadzoruje on tempo budowy poszczególnych etapów inwestycji. – Każdy z uczestników projektu sam dba o realizację swojego zakresu inwestycji. Józefów złożył projekt do dofinansowania i jest reprezentantem gmin w rozmowach z Urzędem Marszałkowskim, ale nie ma funkcji nadzorczej – tłumaczy Olesińska. – Prace powinny zakończyć się do października, żeby można było rozliczyć projekt do 30 listopada – dodaje.

Zapytani o powód przerwania prac przedstawiciele Otwocka tłumaczyli w mailu do naszej redakcji w połowie czerwca, że termin realizacji ścieżek rowerowych ZIT jest przewidziany na 28 wrzesnia 2018 r. Przerwa w prowadzeniu prac była spowodowana wyjaśnieniem kwestii wybudowania na trasie ścieżki rowerowej prywatnego parkingu. Chodzi o parking, który w ubiegłym roku w błyskawicznym tempie wybudowała jedna z firm mieszczących się przy należącej do powiatu ul. Kraszewskiego.

Zapytany o to przez powiatowych radnych dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Płaczek na jednym z posiedzeń komisji przyznał, że jeżeli okazałoby się, że parking w pasie drogowym wybudowano nielegalnie, to w tej części trzeba by go rozebrać. Okazało się jednak, że takiej potrzeby nie ma, bo udało się wypracować kompromis. – Osiągnęliśmy wstępne porozumienie z prywatnym inwestorem parkingu przy ul. Kraszewskiego – informuje Paulina Jaworek z biura komunikacji społecznej otwockiego urzędu, odpowiadając na pytanie o termin wznowienia prac. – Ścieżka rowerowa zostanie zrealizowana zgodnie z projektem będącym w posiadaniu Urzędu Miasta Otwocka. Projekt przewiduje w tym miejscu wykonanie utwardzonego placu, który będzie pełnił funkcję parkingu do parkowania równoległego. Obecnie nie ma przeszkód na drodze do kontynuowania inwestycji – zapewnia Jaworek.

Pytanie, czy łatwo przyjąć te wyjaśnienia, patrząc na wspomniany parking, który na pierwszy rzut oka „wchodzi” w ścieżkę – pozostawimy bez odpowiedzi. Faktycznie jednak 18 czerwca prace przy ul. Kraszewskiego zostały wznowione. Zgodnie z informacją z otwockiego urzędu miasta budowa ścieżki przy tej ulicy ma zakończyć się do 30 czerwca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.