(Za)duch „Jaracza”

OTWOCK: ZAPOMNIELI O WENTYLACJI…

Po półtora roku od zakończenia remontu i przebudowy budynku Teatru im. Jaracza okazuje się, że są tam pewne usterki. Jedną z nich był brak wentylacji w piwnicy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Sebastian Rakowski, p.o. dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Otwocku (OKiS), już wcześniej zgłaszał prezydentowi usterki, jakie zauważył w trakcie eksploatacji budynku teatru, ale nie otrzymał odpowiedzi. – Przekazaliśmy bardzo wiele uwag dotyczących funkcjonalności budynku, np. o niedomykających się drzwiach czy odpadającym tynku. Tego jest dużo, głównie są to drobiazgi, ale najpoważniejszą sprawą był brak wentylacji w piwnicy. Wiedzieliśmy, że termin gwarancji i rękojmi mija, a czas leci, więc przygotowaliśmy takie opracowanie i przekazaliśmy je prezydentowi
– poinformował radnych z komisji kultury, sportu i rekreacji Rakowski.

W tej sytuacji dyrektor zdecydował się działać na własną rękę. – Ponieważ w tych piwnicach znajduje się własność OCK, nie chcieliśmy narażać na dalsze niszczenie m.in. garderoby teatralnej zbieranej przez lata oraz innych przedmiotów. Z pieniędzy przeznaczonych na remonty zrobiliśmy w teatrze wentylację piwnicy, co kosztowało 12 tys. zł. Grawitacyjnie to nie działało, więc musieliśmy zrobić mechanicznie – dodaje Rakowski. Chodziło o trzy pomieszczenia.

Ta informacja wywołała zdecydowane komentarze radnych.

– Mnie to dziwi, bo teatr kosztował 7 mln zł, a jest problem nawet ze zmianą żarówek ze zwykłych na ledowe i konieczne są negocjacje z projektantką. A teraz jeszcze słyszymy, że jest wilgoć w piwnicach, czyli są błędy przy wykonawstwie albo przy projekcie. Urząd miasta tego nie egzekwuje, wiceprezydent nawet nie odpowiada, a my wydajemy kolejne pieniądze z budżetu, zamiast wymagać naprawy w ramach rękojmi. Tak nie może być!

– Jeśli zostało skierowane pismo do prezydenta, to powinno się poczekać na odpowiedź, a nie wydawać 12 tys. zł z samych siebie. Te pieniądze, które pan wydał na remont pomieszczeń, można by przeznaczyć np. na organizację Dnia Dziecka – mówił na komisji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Poprosił on dyrektora OKiS-u o przekazanie radzie miasta kopii pisma do prezydenta. Członkowie komisji przegłosowali też wniosek radnego Wojciecha Dziewanowskiego skierowany do prezydenta, prosząc, aby odpowiedział, dlaczego żadna instytucja podległa urzędowi miasta nie zainteresowała się pismem dyrektora Rakowskiego na temat stanu części pomieszczeń w teatrze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.