Basen w szkole to nie wszystko

JÓZEFÓW: W SP NR 3 POWSTANIE KLASA SPORTOWA?

Czy w Józefowie uda się otworzyć klasę sportową o profilu pływackim? Z takim pomysłem zwróciła się do władz miasta grupa rodziców przyszłych uczniów czwartej klasy w SP nr 3. Chcieliby oni, żeby dla ich dzieci powstała dodatkowa klasa. Władze miasta nie mówią nie, ale jeśli tworzyłyby profilowaną klasę, to w oparciu o przejrzyste zasady rekrutacji i dając równe szanse wszystkim chętnym uczniom.

SYLWIA WYSOCKA

Wszystko zaczęło się na początku tego roku, gdy grupa rodziców uczniów prywatnej szkoły podstawowej przy Wale Miedzeszyńskim rozpoczęła starania o przeniesienie dzieci do publicznej szkoły w Józefowie. Rodzice uznali, że najlepszym pomysłem będzie przeniesienie ich do Szkoły Podstawowej nr 3 (dawnego gimnazjum) i utworzenie tam dla nich czwartej klasy.

Klasa dla wybranych?

Ten pomysł od początku nie wzbudzał entuzjazmu władz miasta. Część dzieci nie mieszka w Józefowie, a pozostałe należą do rejonów innych podstawówek. Ponadto w „Trójce” w ogóle nie ma klas czwartych. I nie ma powodu, aby takie klasy tworzyć, skoro w dwóch pozostałych szkołach nie są one przepełnione. Udałoby się tak rozlokować dzieci, żeby w żadnej klasie nie było więcej niż 25 uczniów. Dodatkowo okazało się, że rodzice chcą nie tylko utworzenia nowej klasy, ale docelowo (czyli od roku szkolnego 2019/2020) miałaby ona profil sportowy.

– Przede wszystkim zależy nam na dobru naszych dzieci i właściwym poziomie ich edukacji – mówi w rozmowie z „Linią” przedstawiciel grupy rodziców Bernard Król. – Nie chcemy dzieci rozdzielać, bo już samo przeniesienie do innej szkoły stanowi dla nich traumatyczne przeżycie. „Trójka” jest najmniej przepełniona i dysponuje najlepszym zapleczem sportowym. To stwarza ogromne możliwości, które miasto powinno wykorzystać. Utworzenie w niej klasy o profilu sportowym byłoby z korzyścią dla wszystkich. Poniesione przy tym koszty to nic innego, jak inwestycja – przekonuje rodzic.

Właśnie koszty są powodem, dla którego na kilku komisjach poświęconych tej sprawie władze miasta negatywnie odnosiły się do pomysłu rodziców. Wyliczono, że utworzenie klasy kosztowałoby ok. 130 tys. zł rocznie, co daje pół miliona złotych w skali kadencji samorządu. – Rozumiem rodziców, którzy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci, ale to jest zbędny wydatek, bo miejsca czekają w klasach czwartych w innych szkołach. Być może inaczej podeszlibyśmy do tego, gdyby klasy były przepełnione, ale w obecnej sytuacji naprawdę te pieniądze możemy przeznaczyć na inne wydatki – uważa wiceburmistrz Marek Banaszek.

W rozmowie z „Linią” przyznaje jednak, że sam wniosek o powołanie klasy sportowej może być początkiem dyskusji na ten temat, ale pod warunkiem, że nie mogłaby to być klasa tylko dla wybranych uczniów.

Szansa jest, ale…

Już po zakończeniu roku szkolnego, we wtorek, 26 czerwca, w urzędzie odbyło się spotkanie z udziałem m.in. przedstawicieli rodziców, przewodniczącego rady miasta Cezarego Łukaszewskiego i wiceburmistrza Marka Banaszka.

– Jesteśmy w miarę usatysfakcjonowani. Obiecano, że dzieci, choć nie do „Trójki”, trafią kilkuosobowymi grupami do jednej klasy. Poza tym miasto obiecało podjęcie starań o utworzenie w Szkole Podstawowej nr 3 klasy sportowej. Wierzymy, że nie są to czcze obietnice – mówi w rozmowie z „Linią” Bernard Król.

Rzecznik Józefowa Krystyna Olesińska potwierdza, że jest zielone światło dla klasy sportowej. Zastrzega jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone. – Do urzędu miasta wpłynęła petycja najpierw od 20, a obecnie już od 26 rodziców, w sprawie utworzenia nowej klasy. Prośba była bardzo konkretna, dotyczyła utworzenia czwartej klasy o profilu sportowym – pływackim w Szkole Podstawowej nr 3 od przyszłego roku szkolnego. Większość grupy, która wyszła z inicjatywą, stanowią rodzice dzieci z jednej niepublicznej szkoły. Dzieci te już się znają i zintegrowały się, a rodzice obawiają się umieszczania ich w różnych szkołach – tłumaczy Olesińska.

– W pełni rozumiem troskę rodziców – mówi zastępca burmistrza Marek Banaszek. – Sam pomysł utworzenia klasy o profilu sportowym jest ciekawy, ale nie powinien być realizowany w tak zawrotnym tempie. Plany lekcji na przyszły rok, w tym grafik zajęć na basenie dla józefowskich uczniów, są już ustalone. Najpierw musimy przeanalizować wszystkie konsekwencje takiej decyzji, na przykład czy stworzenie takiej klasy nie utrudni dostępu do infrastruktury sportowej innym uczniom z Józefowa. Trzeba też przeanalizować, czy koszty, które poniosłoby miasto, są zasadne. Musimy też wziąć pod uwagę, że w „Trójce” w ogóle nie ma uczniów w tym roczniku i byłaby to jedyna klasa czwarta – zwraca uwagę wiceburmistrz.

– Jeśli analiza możliwości miasta okaże się pozytywna, ustalimy kryteria naboru do takiej klasy w roku szkolnym 2019/2020. Kryteria powinny być wspólne dla wszystkich dzieci z Józefowa, przejrzyste i sprawiedliwe, bo nie wyobrażam sobie, żeby zasady równego dostępu do edukacji publicznej mogły zostać zachwiane. Nie wykluczam również konsultacji społecznych w tym zakresie – zapowiada Banaszek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.