„Fiku-Miku” przed sądem

WŁAŚCICIELKA PRZEDSZKOLA ODPOWIE ZA OSZUSTWA I PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE.

Magdalena T., która prowadziła niepubliczne przedszkole w Otwocku pod wdzięczną nazwą „Fiku-Miku”, okazała się nieuczciwą pracodawczynią. Śledczy przedstawili kobiecie łącznie 18 zarzutów. Do otwockiego sądu trafiły dwa akty oskarżenia. Teraz 27-latka będzie tłumaczyła się z oszustw i innych przestępstw gospodarczych, za które grozi jej nawet osiem lat więzienia.

AGNIESZKA JASKULSKA

Kobieta przez kilka lat prowadziła działalność gospodarczą związaną z przedszkolami, klubami malucha, żłobkami, które funkcjonowały pod różnymi nazwami m.in. w Józefowie, Piasecznie i Otwocku. Placówki nie spełniały formalnych wymagań, aby działać legalnie, np. nie miały wpisu do ewidencji w urzędzie miasta, a prywatne przedszkole czy żłobek działały np. jako sala zabaw dla dzieci. Rodzice, którzy zostawiali swoje dziecko w placówkach, szybko zauważyli nieprawidłowości, bo Magdalena T. „zapominała” o płaceniu rachunków i oszczędzała na wszystkim, nawet na porcjach obiadowych dla dzieci i ogrzewaniu zimą.

Wkrótce okazało się też, że kobieta jest nieuczciwa nie tylko wobec rodziców, lecz także swoich pracowników. Koniec końców jej przestępczymi działaniami zainteresowali się śledczy m.in. z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Sprawą zajęli się policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą, do których zaczęły zgłaszać się poszkodowane osoby.

Okazało się, że Magdalena T. oszukiwała swoich pracowników. Wpadła przypadkiem, kiedy jedna z zatrudnionych kobiet była w ciąży i poszła do lekarza. Wtedy okazało się, że pracodawca nie odprowadza składek zdrowotnych do ZUS-u. W takiej samej sytuacji było jeszcze siedem innych osób zatrudnionych w przedszkolu. Sprawa trafiła na policję i do prokuratury. – Funkcjonariusze prowadzili dochodzenie dotyczące nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem prywatnego przedszkola w powiecie otwockim, które prowadziła 27-letnia kobieta – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z otwockiej komendy.

Okazało się, że Magdalena T. naruszyła prawa pracownicze. – Kobieta zatrudniała personel, ale nie odprowadzała składek zdrowotnych i na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u łącznie przez ponad półtora roku, w zależności od tego, w jakim okresie pracowała dana osoba – tłumaczy prokurator rejonowy Jolanta Łubkowska. – Chodzi o lata 2016-2017, ale najwięcej nieprawidłowości dotyczy roku 2017. W tej sprawie jest poszkodowanych ośmiu pracowników, których zatrudniała 27-latka. Kobieta usłyszała osiem zarzutów. Akt oskarżenia trafił już do otwockiego sądu – podkreśla otwocki prokurator rejonowy Jolanta Łubkowska. Za nieodprowadzanie składek do ZUS-u Magdalenie T. grozi do dwóch lat więzienia.

Na tym nie koniec, bo na właścicielce „Fiku-Miku” ciążą poważniejsze zarzuty. – Drugi akt oskarżenia trafił do sądu w kwietniu. Kobieta odpowie za oszustwo wobec 10 pracowników oświaty z terenu całego kraju, którzy zostali wprowadzeni w błąd i od których wyłudziła pieniądze – tłumaczy prokurator Łubkowska.

Magdalena T. w 2017 roku na jednym z portali społecznościowych zamieściła ogłoszenie o szkoleniach dla wychowawców i opiekunów żłobków pod hasłem „Dzień inspiracji dla nauczycieli”. Kurs kosztował kilkaset złotych i miał się odbyć w określonym terminie. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu było jednak wpłacenie zaliczki w wysokości 300 zł. – Kurs dla nauczycieli okazał się jedynie wirtualną ofertą i nie odbył się – podkreśla nadkom. Niezdropa. – Na terenie kraju różne jednostki policji przyjmowały zawiadomienia od pokrzywdzonych pracowników oświaty, którzy wpłacili zaliczkę – tłumaczy.

Dotychczas Magdalena T. nie miała wiele do powiedzenia śledczym, ale teraz będzie gęsto tłumaczyła się ze swojej przestępczej działalności przed wymiarem sprawiedliwości. Nieuczciwa bizneswoman nie tylko wprowadziła w błąd nauczycieli, lecz także wyłudziła od nich pieniądze.

– W tej sprawie zostało poszkodowanych 10 osób i kobieta usłyszała 10 zarzutów dotyczących oszustwa, za co grozi jej do ośmiu lat więzienia. Sprawa znajdzie finał w sądzie – zaznacza prokurator rejonowy Jolanta Łubkowska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.