Radny i wiceprezydent w jednym

CZY DOSZŁO DO ZŁAMANIA PRAWA W URZĘDZIE MIASTA?

Przemysław Zaboklicki jest sekretarzem miasta, drugim wiceprezydentem Otwocka i radnym w dzielnicy Wawer. I to ta trzecia funkcja w połączeniu z pozostałymi budzi najwięcej kontrowersji. Czy drugi wiceprezydent Otwocka został powołany niezgodnie z prawem, rozstrzygną teraz służby prawne wojewody.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W poniedziałek, 25 czerwca do wojewody mazowieckiego została skierowana skarga na zarządzenie wiceprezydenta Piotra Stefańskiego dotyczące powołania na drugiego wiceprezydenta Otwocka Przemysława Zaboklickiego. Wszystko dlatego, że jest on też radnym w dzielnicy Wawer.

– Kontaktowałem się z radnymi z Wawra w celu potwierdzenia faktu, że nie podejmowali żadnej uchwały o wygaszeniu mandatu pana Zaboklickiego. Potwierdzili, że jest on nadal radnym. A w związku z tym, że został powołany na stanowisko wiceprezydenta Otwocka, ustawa o samorządzie gminnym mówi jasno, że zastępcą wójta, burmistrza czy prezydenta nie może być osoba, która pełni funkcję w organach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z orzecznictwem NSA rada dzielnicy jest za taki organ uważana. Dlatego moim zdaniem to zarządzenie jest sprzeczne
z przepisami i rażąco narusza prawo – mówił na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Złożył on wniosek do wojewody o zbadanie tego zarządzenia i wyłączenie go z obrotu prawnego.

Przypomnijmy, że Przemysław Zaboklicki jest wiceprezydentem Otwocka od 16 czerwca. Zarządzenie w tej sprawie 11 czerwca wydał pierwszy wiceprezydent miasta Piotr Stefański pod nieobecność prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka. Do 15 czerwca drugim wiceprezydentem była Agnieszka Wilczek. Od tego czasu wiceprezydent Zaboklicki wydał jedno zarządzenie, które także ma zostać zbadane. – Jeśli wojewoda uchyli jego powołanie na wiceprezydenta, to tamto zarządzenie stanie się nieważne, tak samo jak wszystkie inne dokumenty, które pan Zaboklicki podpisał w czasie, gdy sprawował tę funkcję – dodaje Margielski.

Przemysław Zaboklicki swoje nowe obowiązki łączy ze stanowiskiem sekretarza miasta, którym jest od 1 lipca 2017 r. Prawnie jest taka możliwość. – W wielu gminach, zwłaszcza małych, tak jest. Chodzi o oszczędności – mówi w rozmowie z „Linią” Zaboklicki. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w obecnej sytuacji ma część etatu wiceprezydenta i część etatu sekretarza. Stanowisko wiceprezydenta traktuje tymczasowo. – To było spowodowane tym, że Agnieszka Wilczek zrezygnowała z bycia wiceprezydentem, a prezydent Szczepaniak jest na zwolnieniu chorobowym i musi mieć zastępcę. Nie może być tak, że jest tylko jeden wiceprezydent. Gdyby coś mu się stało, np. zachorował, ktoś musi wtedy pełnić funkcję wiceprezydenta. Traktuje to czysto technicznie, żeby zapewnić trwałość organów samorządowych. Gdy nie było wiceprezydenta Stefańskiego, musiałem podpisywać pewne pisma – wyjaśnia Zaboklicki. Rzeczywiście, po tym, jak został powołany na drugiego wiceprezydenta, Piotr Stefański skorzystał z urlopu.

Jeśli chodzi o łączenie funkcji wiceprezydenta i radnego dzielnicy Wawer, to według Zaboklickiego nie jest to sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym. Wyjaśnił to w piśmie wysłanym w tej sprawie do wojewody. Wskazuje w nim, że wniosek przewodniczącego rady miasta do wojewody jest niezasadny, a przywołana przez niego argumentacja chybiona. Zwraca też uwagę, że ma trzy miesiące, aby zrzec się jednej z funkcji, gdyby była taka konieczność, a jeśliby tego nie zrobił, rada gminy mogłaby stwierdzić wygaśnięcie mandatu. Zaprzecza też, żeby dokumenty, które podpisał jako wiceprezydent, były nieważne.

Na ostateczne rozstrzygnięcie musimy poczekać, aż sprawę wyjaśnią prawnicy wojewody.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.